لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: ۲۵۸ میلیون نفر در جهان مهاجر و پناهجو است


افغانستان حدود شش میلیون مهاجر در جهان دارد

سازمان ملل متحد گزارش داده است که حدود ۲۵۸ میلیون نفر در سرتاسر جهان زادگاه خود را ترک کرده و در کشورهای دیگر به سر می‌برد. ملل متحد گفته است که از سال ۲۰۰۰ به اینسو شمار مهاجران در جهان ۴۹ درصد افزایش یافته است.

حدود شش میلیون افغان نیز در سرتاسر جهان به ویژه پاکستان و ایران مهاجر اند. افغانستان پس از سوریه، دومین کشور صادرکنندۀ مهاجر به جهان است.

افغانستان و ۵.۵ میلیون مهاجر
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:45 0:00

در این گزارش آمده است که زیست و اقامت مهاجران در کشورهای متمول و پردرآمد از ۹.۶ درصد در سال ۲۰۰۰ به ۱۴ درصد در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است.

تمام ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد به شمول ایالات متحده در سپتامبر ۲۰۱۶ اعلامیۀ مهاجران و پناهجویان را تصویب کردند. در این اعلامیه آمده است که هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی، مهاجرت بین المللی را مدیریت کند.

اعضای سازمان ملل متحد همچنان توافق کردند تا در سال ۲۰۱۸ توافقنامۀ جهانی مهاجرت را تدوین کنند. اما ایالات متحدۀ امریکا در اوایل دسامبر سال روان گفت دیگر که در مذاکرات روی این توافقنامه شرکت نمی‌کند.

کشورهای عضو سازمان ملل متحد می خواهند در سال ۲۰۱۸ توافقنامۀ جهانی مهاجرت را تدوین و تصویب کنند.
کشورهای عضو سازمان ملل متحد می خواهند در سال ۲۰۱۸ توافقنامۀ جهانی مهاجرت را تدوین و تصویب کنند.

​نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، گفت که اعلامیۀ یاد شده که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تدوین و تصویب شده بود "با حاکمیت ایالات متحده سازگاری ندارد".

گزارش ملل متحد حاکی است که کشورهای ثروتمند در سال ۲۰۱۷ میزبان ۶۴ درصد یا ۱۶۵ میلیون مهاجر بود. همچنان در ۲۰۱۷ دو سوم مهاجران و پناهجویان در ۲۰ کشور زیست داشتند.

بزرگترین رقم پناهجویان -۴۹.۸ میلیون نفر یا ۱۹ درصد مجموع شمار جهانی مهاجران- در ایالات متحدۀ امریکا زندگی میکنند.

عربستان سعودی، آلمان و روسیه هر یک با میزبانی از ۱۲ میلیون مهاجر به ترتیب در رده‌های دوم، سوم و چهارم قرار گرفته و بریتانیا با داشتن ۹ میلیون مهاجر در ردۀ پنجم قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG