لینک های دسترسی

Breaking News

روند آزمون کانکور سال ۱۴۰۰ به زودی آغاز می‌شود


اداره ملی امتحانات کانکور می‌گوید که روند آزمون کانکور سال ۱۴۰۰ خورشیدی، احتمالاً تا ۲۲ روز آینده در سه مرحله، آغاز خواهد شد.

نسیم‌گل سهار، مسوول ارتباطات اداره ملی امتحانات کانکور به صدای امریکا گفت که در صورت عدم بروز مشکلات اقلیمی، امنیتی و تخنیکی این طرح در وقت معین تطبیق خواهد شد.

مقامات گفته اند که امسال امتحانات کانکور در ۱۵ ولایت همزمان برگزار خواهد شد.

بربنیاد طرح اداره ملی امتحانات کانکور، دور نخست امتحان کانکور در ولایات سمنگان،سرپل، غور، نمیروز، بادغیس، فراه، نورستان، پکتیکا، دایکندی، زابل، ارزگان، هلمند، قندهار، بامیان، میدان وردک، لوگر، پکتیا، خوست، کاپیسا، پنجشیر، لغمان، کنر، پروان، ننگرهار و بغلان به روز‌های هشتم، نهم و دهم ثور برگزار خواهد شد.

دور دوم امتحان کانکور در ولایات فاریاب، بلخ، بدخشان، غزنی، جوزجان تخار، هرات و کندز به تاریخ‌ ۳۰ و ۳۱ ثور و دور سوم در کابل به تاریخ‌های ۱۴ و ۱۵ ماه جوزا برگزار خواهد شد.

سالانه کم و بیش دوصد هزار نفر در آزمون ملی کانکور افغانستان اشتراک می‌کنند.

آقای سهار گفت که بیش از ۶۸ یا ۷۰ هزار نفر در پوهنتون‌های دولتی، حدود ۱۸ هزار در دارالعلوم‌های دینی و ۳۴ هزار نفر دیگر در انستیتوت‌ها جذب خواهند شد.

این در حالیست که وزارت صحت عامه افغانستان هشدار داده که این کشور با تهدید جدی موج سوم شیوع کروناویروس مواجه است و نوع جهش‌یافته این بیماری در این کشور در حال گسترش است.

اداره ملی امتحانات به تهدید همه‌گیری این ویروس اشاره نکرده است. اما وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفته است برای جلوگیری از این ویروس در میان دانشجویان، در حال اتخاذ تدابیر ویژه است.

این وزارت گفته است که سال گذشته به دلیل شیوع این ویروس، سکته‌گی‌های جدی در دروس دانشجویان ایجاد شد؛ هرچند به گفته مقام‌ها برای نخستین بار سیستم آنلاین تدریسی ایجاد شد و روند آموزش از راه دور تطبیق گردید.

به تازگی شورای رهبری وزارت تحصیلات عالی به پوهنتون علوم طبی کابل هدایت داد تا برای پیش‌گیری از شیوع موج سوم کروناویروس یک طرح و راهکار موثر را آماده و با رهبری وزارت تحصیلات عالی در میان بگذارد.

در سال ۱۳۹۹ خورشیدی، همه‌گیری کروناویروس در کنار اینکه سبب مسدود شدن مراکز تحصیلات عالی و توقف دروس حضوری شد، آزمون ملی کانکور را نیز با چالش مواجه ساخت و این آزمون با تاخیر برگزار شد.

XS
SM
MD
LG