لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا از 'بودجۀ قوای افغان' یک میلیارد دالر را کم می‌کند


کاهش یک میلیارد دالر مساعدت‌های امریکا به افغانستان از بودجۀ نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود.

خبرگزاری رویترز از قول سه منبع آگاه امریکایی نگاشته است که مقامات وزارت امور خارجۀ امریکا به کانگرس گفته اند كه یک میلیارد دالر از بودجۀ ۴.۲ میلیارد دالری وزارت دفاع امریکا برای قوای مسلح افغانستان، کاهش می‌یابد.

مایک پمپیو، وزیر خارجهٔ ایالات متحده به تاریخ ۲۳ مارچ، پس از دیدار با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان و عبدالله عبدالله، رییس اجراییۀ حکومت پیشین آن کشور، وی ناسازگاری سیاسی آن دو را "تهدید مستقیم به منافع ملی امریکا" خوانده و از کاهش یک میلیارد دالر مساعدت امریکا به افغانستان خبر داد.

آقای پمپیو همچنین هشدار داد که اگر آقای غنی و عبدالله عبدالله به تنش‌های سیاسی شان که سبب توقف روند صلح به رهبری امریکا شده است، خاتمه ندهند، امریکا در سال ۲۰۲۱ کمک‌های خود را در افغانستان یک میلیارد دالر دیگر کاهش خواهد داد.

همزمان با این، الیس ویلز، دستیار معاون وزارت خارجه ایالات متحده در امور آسیایی جنوبی و مرکزی روز یکشنبه پنجم اپریل (۱۷ حمل) در صفحۀ تویترش نگاشته است که وضعیت موجود در افغانستان قابل قبول نیست و در صورت روی کار نیامدن یک حکومت همه‌شمول در آن کشور، کمک‌های بین‌المللی به گونۀ عادی ادامه نخواهد یافت.

کارشناسان گفته اند که کاهش مساعدت‌های امریکا می تواند بالای توانایی دولت، به ویژه نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در مبارزه علیه طالبان و مذاکرات صلح اثر گذار باشد.

آقای پمپیو و دیگر مقامات امریکایی تا کنون در مورد نحوۀ کاهش این کمک‌ها جزییاتی ارایه نکرده اند.

حکومت افغانستان نیز با وصف تماس‌‌های پیهم صدای امریکا، از ابراز نظر در این مورد خودداری کرده است.

خبرگزاری رویترز از قول یک دستیار کانگرس ایالات متحده که نخواسته نامش گرفته شود، نگاشته است: "این پول جهت حفظ قابلیت حکومت افغانستان برای مبارزه با طالبان و قدرت چانه زنی در مذاکرات صلح حیاتی می‌باشد".

اکثر این بودجه برای پرداخت معاشات، اعاشه، اباطه، مواد سوخت، تجهیزات و زیربناهای اردوی ملی و پولیس ملی افغانستان به مصرف می‌رسد.

براساس یک گزارش تحقیقاتی، کانگرس امریکا کم از کم ۸۷.۴ میلیارد دالر را برای کمک‌های امنیتی افغانستان بین سال‌های مالی ۲۰۰۲ و ۲۰۱۹ اختصاص داده است.

یک مقام پیشین نظامی امریکا به خبرگزاری رویترز گفته است که کاهش یک میلیارد دالری که آقای پمپیو وعدۀ آن را داده است، از همین وجه - کمک‌های امنیتی افغانستان - وضع خواهد شد.

با اینحال، آقای پمپیو گفته است که اگر رهبران افغان، حکومت همه شمولی را شکل دهند که بتواند امنیت را تامین کند و در روند صلح سهیم شود، ایالات متحده آماده است که از چنین تلاش‌ها حمایت کرده و در مورد تصمیم خود مبنی بر کاهش مساعدت‌ها به افغانستان تجدید نظر کند.

یک مقام وزارت دفاع امریکا که نخواسته است نامش گرفته شود، به خبرگزاری رویترز گفته است که وزرات دفاع امریکا از کاهش بودجه برای افغانستان نگران است. این مقام امیدواری کرده که پیشرفت‌های کنونی سبب شود تا امریکا از کاهش بودجه برای افغانستان صرف نظر کند.

XS
SM
MD
LG