لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو: ناکامی غنی و عبدالله تهدید مستقیم به منافع ملی امریکا است


وزارت خارجۀ ایالات متحده ناسازگاری سیاسی میان محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان و عبدالله عبدالله، رییس اجراییۀ پیشین حکومت وحدت ملی را "تهدید مستقیم به منافع ملی امریکا" خوانده و از کاهش مساعدت‌های خود به افغانستان خبر داده است.

در اعلامیه آمده است که آقای غنی و آقای عبدالله به مایک پمپیو، وزیر خارجۀ امریکا گفته اند که تا کنون قادر به ایجاد حکومت همه شمولی نشده اند که بتواند به چالش‌های حکومتداری، صلح و امنیت رسیدگی کند.

آقای پمپیو روز دوشنبه ۲۳ مارچ (چهارم حمل) در یک سفر از قبل اعلام ناشده وارد کابل شد و با رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله جداگانه دیدار کرد.

در اعلامیۀ وزارت خارجۀ ایالات متحده آمده است: "این ناکامی روابط امریکا-افغانستان را صدمه زده و متاسفانه بی حرمتی به آن افغان‌ها، امریکایی‌ها و شرکای ایتلافی شان است که جان و سرمایۀ خود را در تلاش برای ساختن یک آیندۀ جدید به آن کشور قربان کرده اند".

به دنبال اعلام انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که کمیسیون مستقل انتخابات آن کشور محمد اشرف غنی را برنده اعلام کرد، عبدالله عبدالله نتایج انتخابات را تقلب آمیز خواند و نپذیرفت. آقای عبدالله نیز همزمان با مراسم تحلیف رییس جمهور غنی، تحلیف ریاست جمهوری را بجا آورد.

وزارت خارجۀ ایالات متحده گفته است که سر از این لحظه همکاری خود را با افغانستان بازنگری کرده و در کنار دیگر اقدامات، مساعدت‌های خود به آن کشور در سال روان یک میلیارد دالر کاهش داده و آماده است که در سال ۲۰۲۱ نیز یک میلیارد دیگر کاهش دهد. در اعلامیه به بازنگری تمام برنامه‌ها و پروژه‌های امریکا در افغانستان نیز اشاره شده است.

اعلامیۀ وزارت خارجۀ امریکا حاکی است: "به رهبری افغانستان واضح کردیم که از عملیات امنیتی که انگیزۀ سیاسی داشته باشد حمایت نمی‌کنیم و نه هم از آن رهبران سیاسی حمایت می‌کنیم که دستور چنین عملیات را داده و یا هم کسانیکه از حکومت موازی دفاع یا حمایت می‌کنند".

با تاکید بر اینکه تفاهم سیاسی یگانه راه حل معضل است، وزارت خارجۀ امریکا گفته است که رهبران افغان در تناقض با "اعلامیۀ مشترک" عمل کرده و تا حال نتوانسته اند تیم همه شمول ملی را برای شرکت در مذاکرات بین الافغانی تعین کنند و گام‌های عملی را در راستای رهایی زندانیان بردارند.

به تاریخ ۲۹ فبروری سال روان، همزمان با امضای توافقنامۀ صلح میان امریکا و طالبان در قطر، مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا و محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان اعلامیۀ مشترک را صادر کردند که در آن تعهدات افغانستان و امریکا به یکدیگر برجسته شده است.

با اینحال در اعلامیۀ وزارت خارجۀ امریکا که لحن نسبتاً تندی دارد اقدامات رهبران افغان "غیرمسوولانه" خوانده شده و تاکید شده است که اگر رهبران افغان حکومت همه شمولی را شکل دهند که بتواند امنیت را تامین کند و در روند صلح سهیم شود، ایالات متحده آماده است که از چنین تلاش‌ها حمایت کرده و در مورد بازنگری‌هایی که امروز آغاز کرده است، تجدید نظر کند.

XS
SM
MD
LG