لینک های دسترسی

Breaking News

تحریم‌های جدید امریکا بر روسیه؛ دختران پوتین نیز هدف قرار می‌گیرند


ایالات متحدۀ امریکا و متحدان غربی آن تحریم‌های "جدید و فوری اقتصادی" را بر روسیه وضع کرده اند که دارایی‌های دو دختر بالغ ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه را نیز هدف قرار می‌دهد.

قصر سفید روز چهارشنبه ششم اپریل (۱۷ حوت) گفت که تحریم‌های جدید به خاطر قساوت‌هایی وضع شده است که ادعا می‌شود نظامیان روسی در اوکراین به شمول شهر بوچا مرتکب آن شده اند.

مقام‌ها و مردم اوکراین گفته اند که نظامیان روسی پس از عقب نشینی از شهر بوچا دست به کشتار صدها غیرنظامی زده اند. تصاویر نشر شده از بوچا اجسادی با لباس ملکی را نشان می‌دهد که دستان آنان از پشت بسته شده است. اما روسیه کشتار غیرنظامیان در بوچا را انکار کرده است.

ایالات متحده گفته است که بر سیبربانک که بزرگترین نهاد مالی روسیه است و نیز الفا بانک که بزرگترین بانک خصوصی آن کشور می‌باشد تحریم کامل وضع کرده است.

قصر سفید گفته است که بر تشبثات مهم و بزرگ دولتی روسیه، دختران بالغ رییس جمهور پوتین، همسر و دختر سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه و اعضای شورای امنیت آن کشور نیز تحریم وضع شده است.

در همین حال، مریک گارلند، وزیر عدلیۀ ایالات متحده گفته است که ایالات متحده با اوکراین و شرکای اروپایی آن در زمینۀ جمع آوری شواهد مرتبط به "جنایات جنگی" در اوکراین همکاری می‌کند. او گفت که سارنوالان جنایی حکومت فدرال امریکا در دو روز گذشته با نهادهای مسوول در اروپا در این زمینه دیدارها و گفتگوهایی داشته اند.

این در حالی است که ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین خواستار اقدامات قاطع و بیشتر غرب علیه روسیه شده است.

پیش از آنکه ایالات متحده تحریم‌های جدید را بر روسیه اعلام کند، جین ساکی، سخنگوی قصر سفید گفت که ایالات متحده با گروه۷ و اتحادیه اروپا اقداماتی را هماهنگ می‌کند که روسیه را به "انزوای بیشتر اقتصادی، مالی و تکنالوژی" خواهد کشاند.

چارلس میشل، رییس شورای اروپایی روز چهارشنبه گفت که بستۀ جدید تحریم‌های اتحادیه اروپا بر روسیه، شامل ممنوعیت واردات ذغال از روسیه نیز است. او گفت: "فکر کنم اقداماتی در زمینۀ واردات نفت و حتا گاز، نیز در آیندۀ دور یا نزدیک نیاز خواهد بود."

او در سخنرانی در پارلمان اروپا خطاب به سربازان روسی گفت: "سلاح تان را بر زمین بگذارید، جنگ را توقف دهید، جبهه را ترک کنید." این مقام اروپایی همچنین گفت که مفکورۀ دادن پناهندگی به سربازان فراری روسی "ایدۀ با ارزشی است که باید دنبال شود."

این در حالی است که ایالات متحده اعلام کرد که به ارزش ۱۰۰ میلیون دالر تسلیحات ضد زره را برای اوکراین فراهم خواهد کرد.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفت که این کمک نظامی "نیازمندی فوری اوکراینی‌ها را به سیستم‌های ضد زره Javelin مرفوع خواهد کرد. او گفت که ایالات متحده این سیستم‌ها را از قبل نیز به اوکراین فراهم کرده و آنان از آن برای دفاع از کشور شان استفادۀ موثر کرده اند.

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو نیز روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که اعضای این پیمان مصمم به فراهم آوری کمک بیشتر به اوکراین اند که افزون بر تجهیزات نظامی و امنیت سایبری، در برگیرندۀ کمک‌های مالی و بشری نیز می‌شود.

منشی عمومی ناتو گفت که در مورد کمک و مساعدت به سایر شرکای ناتو که از ناحیۀ تهدیدات و مداخلۀ روسیه آسیب‌پذیر اند، به شمول گرجستان و بوسنیا هرزگوینا نیز تصمیم گرفته خواهد شد.

در تهیۀ این مطلب از گزارش‌ خبرگزاری‌های اسوشیتدپرس، فرانس‌پرس و رویترز استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG