لینک های دسترسی

Breaking News

امنیت میدان هوایی کابل؛ مقام‌های امریکا و ترکیه رایزنی می‌کنند


مقام‌های وزارت دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۴ جون به ترکیه سفر می‌کنند تا در مورد آیندۀ امنیت میدان هوایی کابل بحث و رایزنی کنند.

خبرگزاری فرانس پرس از قول یک مقام وزارت دفاع ترکیه که نامی از وی نبرده، روز سه شنبه ۲۲ جون (اول سرطان) گزارش داد که مقام‌های امریکایی با مقام‌های ترک در این مورد صحبت خواهند کرد، اما تا کنون مشخص نشده است که این دیدار در کدام سطح است.

ترکیه آمادگی نشان داده است که پس از خروج کامل قوای خارجی از افغانستان، ماموریت تامین امنیت و نظارت میدان هوایی بین‌المللی کابل را به عهده می‌گیرد؛ پیشنهادی که هم از سوی حکومت افغانستان و هم از سوی واشنگتن استقبال شده است.

سفر مقام‌های امریکایی به ترکیه درست ده روز پس از دیدار جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه صورت می‌گیرد. در کنار دیگر مسایل، مسلۀ امنیت میدان هوایی کابل پس از خروج قوای خارجی نیز در دیدار آقای بایدن با همتای ترک‌اش بحث شد.

دو روز پیش، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه در نشست انتالیا تاکید کرد که فعالیت و امنیت میدان هوایی کابل نه تنها برای افغانستان بلکه برای ماموریت‌های دپلوماتیک تمامی کشورها، به شمول ترکیه حایز اهمیت است.

حنیف اتمر، وزیر خارجۀ افغانستان در این نشست ضمن ابراز حمایت از این پیشنهاد ترکیه گفت: " باور داریم که این [ماموریت تامین امنیت میدان هوایی کابل] برای ادامه حمایت ترکیه و ناتو و بر علاوه جامعۀ بین المللی به افغانستان ضروری خواهد بود."

XS
SM
MD
LG