لینک های دسترسی

Breaking News

ایالات متحده از سرمایه‌گذاری ۱.۲ میلیارد دالری در امریکای مرکزی خبر داد


کاملا هریس، معاون رییس جمهور امریکا، حین ملاقات با رهبران شرکت های خصوصی که مایل به سرمایه گذاری در امریکای مرکزی اند
کاملا هریس، معاون رییس جمهور امریکا، حین ملاقات با رهبران شرکت های خصوصی که مایل به سرمایه گذاری در امریکای مرکزی اند

کاملا هریس، معاون رییس جمهور امریکا، روز دوشنبه ۱۳ دسمبر (۲۲ قوس) اعلام کرد که سکتور خصوصی ایالات متحده، ۱.۲ میلیارد دالر در امریکای مرکزی سرمایه‌گذاری می کند.

به گفتهٔ خانم هریس، این سرمایه‌گذاری بخشی از برنامه‌ای است تا میزان مهاجرت از منطقه به داخل ایالات متحده کاهش یابد.

خانم هریس گفت: "ایالات متحده نقشی عمدهٔ را برای رسیدگی به ریشهٔ [مشکل مهاجرت از امریکا مرکزی و منطقه به امریکا شمالی] بازی می‌کند."

این اظهارات معاون رییس جمهور امریکا قبل از ملاقات‌اش با رهبران شرکت‌های خصوصی بیان شد که هدف آن سرمایه‌گذاری در امریکای مرکزی است.

در عین حال، خانم هریس گفت که حکومت ایالات متحده به تنهایی نمی‌تواند در این راستا کار کند.

قصر سفید گفته است که سرمایه‌گذاری در امریکای مرکزی از سوی شرکت هایی مانند پپسی‌کو، ماسترکارت و کارگیل صورت خواهد گرفت.

خانم هریس رهبری تلاش‌های را در حکومت جو بایدن، رییس جمهور امریکا، بر عهده دارد تا میزان مهاجرت‌ها از امریکای مرکزی به ایالات متحده کاهش یابد.

تمرکز عمدهٔ معاون رییس جمهور ایالات متحده رسیدگی به ریشهٔ مشکلات مهاجرت از امریکای مرکزی به امریکای شمالی است، به شمول نبود فرصت‌های اقتصادی در کشور های منطقه.

خانم هریس همچنین گفته است که ابتکار ایالات متحده به گونهٔ نبوده است که حکومت امریکا بیاید به هرکس بگوید که چه کاری انجام بدهد، بلکه واشنگتن می‌خواهد تا منحیث یک شریک با سایر شرکا کار کند تا به مشکل مهاجرت‌های دسته جمعی از امریکای مرکزی رسیدگی شود.

این در حالیست که گزمهٔ سرحدی ایالات متحده گزارش داده است که از ماه سپتمبر ۲۰۲۰ میلادی تا سپتمبر ۲۰۲۱ میلادی، با بیش از ۱.۶ میلیون مهاجر بین مرز ایالات متحده و مکسیکو در تعامل بوده است، رقمی که در گذشته بی‌سابقه بوده است.

در همین حال، انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا، در یک تویت نوشته است که ایالات متحده با استفاده از همه ابراز‌های دپلوماتیک تلاش می‌کند تا به مشکل مهاجرت از امریکای مرکزی و منطقه به داخل امریکای شمالی رسیدگی کند.

آقای بلینکن گفت: "ایالات متحده از همه ابزارهای دپلوماتیک خود برای رسیدگی به علل ریشه‌ای مهاجرت در امریکای مرکزی و منطقه استفاده می‌کند. رویداد امروز به میزبانی معاون ریيس جمهور به هدف ترویج سرمایه‌گذاری خصوصی در منطقه صورت گرفت که موجب رشد اقتصادی فراگیر و حکومت‌داری خوب خواهد شد."

معاون رییس جمهور امریکا نیز همواره بر اهمیت رسیدگی به "عوامل ریشه‌ای" مهاجرت از امریکای مرکزی و لاتین به ایالات متحده تاکید کرده است.

خانم هریس در دیدار از مکسیکو گفت که بخش زیادی مشکل مهاجرت در مرزهای ایالات متحده – مکسیکو به این دو کشور ارتباط نگرفته، بلکه به گفتۀ وی به مشکلات در کشورهای ریشه دارد که مهاجرت از آن‌جا آغاز می‌شود.

فساد، بیکاری و ضعف اقتصادی، دلایل عمدۀ مهاجرت شمار زیاد شهروندان کشورهای امریکای مرکزی به ایالات متحده خوانده شده است.

XS
SM
MD
LG