لینک های دسترسی

Breaking News

یک شهروند افغانستان از زندان گونتانامو آزاد می‌شود


در حال حاضر ۳۹ نفر در زندان گوانتانامو به سر می برند
در حال حاضر ۳۹ نفر در زندان گوانتانامو به سر می برند

وزارت دفاع امریکا گفته است که حکومت ایالات متحده از جمله ۳۹ زندانی دوران جنگ در زندان گوانتانامو، آزادی دو زندانی را که از سال‌ها به این سو در این زندان به سر می برند، تصویب کرده است.

بر اساس گزارش فرانس پرس،‌ هیات بررسی دوره‌ای زندان گوانتانامو اسنادی را نشر کرده است که بر اساس آن،‌ سناد یسلام الکاظمی، شهروند یمنی، و اسدالله هارون گل، شهروند افغانستان آزاد خواهند شد.

کاظمی ۵۱ ساله که یک محافظ پایین رتبه‌ای اسامه بن لادن، رهبر پیشین شبکه‌ای القاعده، بود، ۱۷ سال را در این زندان سپری کرده است.

الکاظمی در نومبر ۲۰۰۲ میلادی در شهر دوبی امارات متحده‌ای عربی توقیف شد؛ در سال ۲۰۰۳ میلادی به ایالات متحده تحویل داده شد؛‌ در افغانستان مورد بازجویی سازمان استخبارات مرکزی امریکا قرار گرفت و سپس در سال ۲۰۰۴ میلادی به زندان گوانتانامو انتقال داده شد.

با در نظر داشت وضعیت ناپایدار یمن، هیات بررسی دوره‌ای زندان گوانتانامو که متشکل از مقام‌های ارشد امنیتی ایالات متحده است، سفارش کرده است که الکاظمی به کشور همسایه یمن، عمان، انتقال داده شود، کشوری که یک مرکز "توان بخشی" برای زندانیان گوانتانامو در‌ آن موقعیت دارد.

الکاظمی برای سال‌های پیهم بدون محاکمه در زندان گوانتانامو به سر برده است و گمان می‌رفت که وی یک "تهدید قابل ملاحظه" باشد.

بر اساس دستوری رهایی وی، الکاظمی به دلیلی که "فاقد نقشی رهبری در یک سازمان افراطی بود و مدت زمانی کوتاهی را برای القاعده کار کرده است" از زندان آزاد می شود.

اسدالله هارون گل ۴۰ ساله که از ماه جون ۲۰۰۷ میلادی به این سو در زندان گوانتانامو به سر می برد،‌ یکی از قوماندانان شبه نظامی و قاصد شبکه‌ای القاعده بود که ابتدا به مثابه‌ای " مظنون خطرناک دهشت افگنی" تلقی شده بود.

هیات بررسی دوره‌ای گوانتانامو یک سال پیش با رهایی وی مخالف کرد، اما بر اساس دستور جدید،‌ هارون گل از یک سو نقش رهبری در یک سازمان افراطی نداشته و از سوی دیگر،‌مبنای واضح از لحاظ عقیده نسبت به اعمال گذشته‌اش نداشته و از عملکرد‌های گذشته‌اش ابراز "ندامت” کرده است.

وزارت خارجه‌ای ایالات متحده باید با کشور‌های که قرار است این دو زندانی گوانتانامو را بپذیرند، مذاکره کند و آنان را زیر نظارت داشته باشد.

هارون گل احتمالا به طالبان که حال بر افغانستان مسلط شده اند، تحویل داده خواهد شد.

دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، روند آزادی زندانیان گوانتانامو را متوقف کرده بود، اما حال به نظر می‌رسد که جو بایدن، رییس جمهور کنونی امریکا، مایل به رهایی زندانیان این زندان است.

از جمله کسانیکه هنوز هم در زندان گوانتانامو به سر می برند، یکی آن خالد شیخ محمد، طراح اصلی حملات یازدهم سپتمبر است که روند محاکمه‌ای وی ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG