لینک های دسترسی

Breaking News

اوکراین با 'تجهیزات درست' روسیه را شکست داده می‌تواند – آستن


لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا، به این باور است که اگر اوکراین "تجهیزات درست" در دست داشته باشد، می‌تواند در جنگ بر ضد روسیه پیروز شود.

آقای آستن که یکجا با انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، به اوکراین سفر کرده‌ است، پس از دیدار با ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، در جمعی از خبرنگاران گفت: "نخستین گام برای پیروزی این است که باور داشته باشید می توانید برنده شوید. آنان [اوکراینی‌ها] باورمند اند که برنده می‌شوند."

وزیر دفاع ایالات متحده تاکید کرد که اگر اوکراینی‌ها "تجهیزات درست و حمایت درست" را با خود داشته باشند، پیروز خواهند شد.

در عین حال،‌ سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده گفته است که جلسۀ وزیر خارجه و وزیر دفاع امریکا با رییس جمهور اوکراین سه ساعت طول کشده و "بسیار مثمر و مشرح" بوده است.

آقای آستن یکبار دیگر گفت که ایالات متحده امیدوار است که نظامیان روسیه از جنگ در اوکراین خسته شوند و دیگر نتوانند حملات بیشتری را انجام دهند.

او گفت: "می‌خواهیم شاهد ضعف روسیه به حدی باشیم که دیگر آنچه در جریان تعرض بر اوکراین انجام داد، نتواند دیگر انجام دهد."

ولادمیر زیلینسکی از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین که به تاریخ ۲۴ فبروری سال روان میلادی آغاز شد، تا کنون باربار از کشورهای غربی خواسته است تا به کیف تسلیحات سنگین، به شمول توپخانه و جت‌های جنگی فراهم کنند. او وعده سپرده است که نیروهای اوکراینی با در دست داشتن این تجهیزات قادر به پاسخگویی به حملات روسیه خواهند بود.

شماری از کشورهای غربی، با وصف اعتراض شدید روسیه، برخی تسلیحات و تجهیزات مورد نیاز اوکراین را فراهم کرده اند.

ایالات متحده یکی از بزرگترین فراهم کنندگان حمایت مالی و تسلیحاتی به اوکراین بوده و در ضمن تحریم‌های شدیدی را بر روسیه وضع کرده است. با آنکه رهبران شماری از کشورهای اروپایی در جریان دو ماه گذشته به کیف سفر کرده اند، وزیران دفاع و خارجۀ امریکا نخستین مقام‌های ارشد امریکایی اند که پس از تهاجم روسیه به اوکراین سفر می‌کنند.

وزیر دفاع ایالات متحده گفت: "شماری از کشورها می‌خواهند که گام پیش نهاده و تسلیحات و جنگ‌افزار اضافی فراهم کنند. تا سرحد ممکن تلاش می‌کنیم که آنچه را نیاز است به دست آریم."

وزیران خارجه و دفاع ایالات متحده همچنان از تخصیص ۷۰۰ میلیون دالر کمک اضافی نظامی به اوکراین خبر دادند.

انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، پس از دیدار با رییس جمهور زیلینسکی از بازگشایی سفارت امریکا در اوکراین و برگشت تدریجی دپلوماتان امریکایی به آن کشور در جریان هفتۀ روان خبر داد.

وزیر خارجۀ ایالات متحده با اشاره به سفرش به کیف گفت که این خود ثبوت استقامت اوکراین در برابر پیشروی سربازان روسی به سوی کییف است. او گفت که از لحاظ اهداف جنگ، روسیه شکست خورده و اوکراین پیروز شده است.

روسیه گفته است که هیچگاهی با تهاجم بر اوکراین، هدف سرنگون کردن حکومت این کشور را نداشته است، اما کشور های غربی می‌گویند که مقاومت اوکراینی ها سبب شد تا روسیه از تصرف کییف دست بکشد.

در تهیۀ این مطلب از گزارش خبرگزاری‌های فرانس‌پرس و رویترز استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG