لینک های دسترسی

Breaking News

پنتاگون هم مخالف خصوصی سازی جنگ افغانستان است


فرمانده قوای مرکزی ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید که با خصوصی ساختن جنگ افغانستان "مطلقاً" مخالف است و از دید وی این رویکرد درست نیست.

جوزف ووتل همچنان گفت که با اینکار علایق امنیت ملی امریکا به دست قراردادیان سپرده می‌شود. او افزود که افزون بر مخالفت حکومت افغانستان، توافقنامۀ امنیت میان کابل و واشنگتن به چنین کاری اجازه نمی‌دهد.

بحث‌ها در مورد خصوصی سازی جنگ افغانستان پس از آن صورت گرفت که اریک پرنس، مالک پیشین شرکت امنیتی بلک واتر، خواستار سپردن جنگ افغانستان به شرکت های خصوصی شد.

با اینحال دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت که طرح اریک پرنس را بررسی نمی کند و جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده نیز چندی پیش گفت که خصوصی سازی جنگ افغانستان "شاید مفکورۀ معقول" نباشد.

شورای امنیت ملی افغانستان هم پنجشنبه (چهارم اکتوبر) با نشر اعلامیه‌ای گفت که دولت و مردم افغانستان تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهند که مبارزه با تروریزم، خصوصی و به یک تجارت سودآور تبدیل شود.

دولت افغانستان گفته است "دیدگاه خصوصی‌سازی جنگ افغانستان، اصلی را که افغان‌ها خود تعیین‌کنندۀ آینده خود می‌باشند، نقض می‌کند".

استراتیژی کارآ

جنرال ووتل که در یک کنفرانس ویدیویی از ایالت فلوریدا به سوالات خبرنگاران در مقر وزارت دفاع امریکا پاسخ می‌داد، استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان را "مناسب و کارآ" خواند.

فرمانده قوای مرکزی ایالات متحده گفت "استراتیژی طالبان که به جنگ ادامه داده و منتظر خروج قوای امریکایی از افغانستان اند، ناقص است."

مانند سایر مقام‌های نظامی و سیاسی ایالات متحده، آقای ووتل نیز تاکید کرد که "از طریق نظامی، سیاسی و اجتماعی بر طالبان فشار وارد می شود تا آن گروه به مذاکرات صلح با حکومت افغانستان وادار ساخته شوند."

فرمانده قوای مرکزی ایالات متحه همچنان گفت که در حال حاضر تمرکز خاص بر حمایت از روند انتخابات افغانستان صورت می گیرد تا به گفتۀ وی امنیت انتخابات تامین شود، از حملات داعش و طالبان برای مختل ساختن این روند جلوگیری شود و مواد انتخاباتی به مراکز ولسوالی ها منتقل شود.

  • 16x9 Image

    نجیب‌الله احمدیار

    نجیب‌الله احمدیار کار با رسانه‌ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی و دیجیتلی کار می‌کند. 

XS
SM
MD
LG