لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: مسایل افغانستان را دایم زیر نظر دارم


دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، حین مصاحبه با خبرگزاری رویترز در قصر سفید

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، گفته است که مسایل افغانستان را "دایم زیر نظر" دارد.

رئیس جمهور ترمپ همچنین گفته است که پیشنهاد در مورد خصوصی سازی جنگ افغانستان را تحت غور و بررسی ندارد.

آقای ترمپ در حالی این مطلب را بیان کرده است که دو روز قبل شماری از مقامات پیشین و کنونی حکومت ایالات متحده گفتند که علاقمندی رئیس جمهور ترمپ برای واگذاری جنگ افغانستان به شرکت های خصوصی افزایش یافته است.

اریک پرنس، بنیانگذار و مالک پیشین شرکت امنیتی بلک واتر، تلاش می کند تا ادارۀ دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، را ترغیب کند تا از یک سو جنگ امریکا را در افغانستان خصوصی بسازد و مسوولیت آنرا به شرکت های امنیتی خصوص امریکا بسپارد و از سوی دیگر معادن آن کشور را استخراج کند.

اما آقای ترمپ در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفته است که "پلان اریک پرنس را بررسی نمی کنم."

اریک پرنس در قصر سفید از نفوذ برخوردار است. او دوست استفن بنن، مشاور پیشین امنیت ملی رئیس جمهور امریکا، است و خواهرش، بتسی دیووس، وزیر معارف ادارۀ رئیس جمهور ترمپ است.

سالگرد استراتیژی ترمپ در افغانستان

اظهارات رئیس جمهور ترمپ در مورد افغانستان در حالی صورت گرفته است که یک سال از استراتیژی جدید امریکا در مورد جنوب آسیا و افغانستان سپری می شود.

با وجودیکه شماری از نیرو های امریکایی بر اساس استراتیژی جدید ایالات متحده در افغانستان افزایش یافت، اوضاع امنیتی در آن کشور رو به وخامت گراییده و حتا گروه طالبان قادر شده است تا شهر های عمدۀ افغانستان را مورد تهاجم قرار بدهد.

در آخرین مورد، طالبان حدود دو هفته قبل بر شهر غزنی حمله کردند که در نتیجۀ آن صد ها نفر به شمول غیر نظامیان کشته و زخمی شد.

رئیس جمهور ایالات متحده در این مصاحبه همچنین گفته است او شخصاً اوضاع شرق میانه را نیز زیر نظر داشته، اما تاکید کرده است که امریکا هرگز نباید منازعۀ شرق میانه دخیل می شد.

آقای ترمپ در مورد افزود "هرگز نباید در شرق میانه دخیل می شدیم. این یکی از بزرگترین اشتباهات در تاریخ کشور ما بود."

XS
SM
MD
LG