لینک های دسترسی

Breaking News

تردید امریکا و جمهوری چک در مورد تلاش چین برای پایان دادن جنگ اوکراین


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

مقامات ایالات متحدهٔ امریکا و جمهوری چک گفته اند که هیچ نشانهٔ وجود ندارد که چین با استفاده از نفوذ خود بر روسیه، برای پایان دادن جنگ در اوکراین تلاش می‌کند.

این درحالی است که مقامات در بلگرود روسیه، در مرز با اوکراین، روز چهارشنبه ۲۴ می (سوم جوزا) گفتند که حملهٔ هواپیماهای بی سرنشین بر این منطقه حداقل ۱۳ زخمی برجا گذاشت. اوکراین اتهام های مسکو مبنی بر دست داشتن درین حمله را رد کرد.

در همین حال، چین برای میانجیگری بین مسکو و کیف، لی هوی، نماینده ویژه خود در امور یوروشیا را به اروپا فرستاده است. چین گانگ، وزیر خارجهٔ چین، نیز اخیراً خواستار برقراری آتش بس بین اوکراین و روسیه شد.

او گفت: "امیداوریم طرف های دخیل در بحران، بی طرف و آرام باقی بمانند و برای آتش بس زود هنگام، توقف جنگ و احیای صلح، تلاش کنند."

دیریک شولت، مشاور حقوقی وزارت خارجه امریکا، از تلاش های چین برای آوردن صلح در اوکراین استقبال کرد. او در صحبت با صدای امریکا گفت که چین می تواند بر ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، برای پایان دادن جنگ در اوکراین فشار وارد کند. با این همه، این مقام وزارت خارجه امریکا در مورد تلاش های چین ابراز شک و تردید کرد.

شولت به صدای امریکا گفت: "تا اکنون نشانه ای زیادی ندیده ام که چین تمایلی برای استفاده از نفوذ خود بر روسیه داشته باشد. همچنان هیچ اقدامی را نیز ندیده ام که نشان دهد که حتی اگر چین مایل به استفاده از نفوذ خود باشد، این کار چین منجر به تغییر افکار پوتین شود."

از سوی دیگر، مارکیتا پیکاروا آدامووا، رییس مجلس نمایندگان جمهوری چک نیز در باره تلاش های چین برای آوردن صلح در اوکراین، ابراز شک و تردید کرده است.

آدامووا در صحبت با صدای امریکا گفت تا زمانی که روسیه تمام سرزمین های اشغالی اوکراین را برنگرداند، جنگ به پایان نخواهد رسید.

او افزود: "چون اشغال سرزمین ها، به شکلی، یک نوع متفاوت جنگ است. جنگ زمانی پایان می یابد که اوکراینی ها خود تصمیم بگیرند که شرایط پایان جنگ برای آنان قابل قبول است."

قرار است لی هوی، نماینده ویژه چین، در روز های آینده به روسیه سفر کند.

در یک انکشاف دیگر، دیمیتری کولیبا، وزیر خارجه اوکراین به افریقا رفته تا جلو گسترش نفوذ روسیه در افریقا را بگیرد و حمایت کشور های افریقایی را به دست بیاورد.

XS
SM
MD
LG