لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر دفاع امریکا از گسترش قابلیت نظامی چین ابراز نگرانی کرد


وزیر دفاع ایالات متحده گفته است امریکا با تهدیدات احتمالی نظامی چین در آسیا مقابله می‌کند و نیز هشدار داد که تلاش چین برای انکشاف تسلیحات مافوق سرعت صوت برای گریز از سیستم دفاع راکتی ایالات متحده "تنش‌ها را در منطقه افزایش می‌بخشد".

لوید آستن روز پنجشنبه دوم دسمبر (۱۱ قوس) گفت: "در مورد قابلیت‌های نظامی که جمهوری خلق چین در صدد دست یافتن به آن است نگرانی‌هایی داریم...به حفظ قابلیت‌ها برای دفاع و ممانعت علیه طیفی از تهدیدات احتمالی جمهوری خلق چین علیه ما و متحدان‌ مان ادامه خواهیم داد."

اشارۀ آقای آستن به آزمایش راکتی ماه جولای چین است که در آن اسلحۀ مافوق سرعت صوت، قادر به گردش قسمی در مدار زمین، ورود مجدد به اتموسفیر و ظرفیت انجام مانور در مسیر حرکت به سوی هدف، می‌باشد.

کارشناسان امور نظامی می‌گویند که سیستم‌های تسلیحاتی چین آشکارا برای گریز از سیستم دفاع راکتی ایالات متحده طراحی شده است، هرچند چین مدعی است که این کشور راکت‌های فضایی قابل استفادۀ مجدد را آمازیش کرده است، نه میزایل.

چین بخش اعظم قارۀ آسیا را حوزۀ طبیعی نفوذ خود می‌پندارد، اما شمار زیاد کشورهای منطقه از مداخلات آن کشور و نیز تحرکات برای دستیابی به تسلیحات مورد نیاز برای چیره شدن بر رقبای خود هشدار داده اند.

وزارت دفاع ایالات متحده روز دوشنبه گذشته نتایج یک بررسی جهانی را نشر کرد که در آن تقاضای همکاری بیشتر از سوی متحدان امریکا شده است تا با "تاخت و تاز احتمالی نظامی چین و تهدیدات برخاسته از کوریای شمالی" مقابله شود.

تسلیحات مافوق سرعت صوت یا هایپرسونیک که پنج برابر سریعتر از صوت سرعت دارد، به خاطر سرعت زیاد و قابلیت انجام مانور، چالش جدی را برای سیستم‌های دفاع راکتی خلق کرده می‌تواند.

XS
SM
MD
LG