لینک های دسترسی

Breaking News

کانگرس امریکا خواستار نقش فعال زنان افغان در مذاکرات صلح شد


هفتاد و پنچ تن از اعضای کانگرس ایالات متحده با ارسال نامه‌ای به وزیر خارجه امریکا خواستار حفظ دستاوردهای زنان افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان شده اند.

این اعضای کانگرس که شامل جمهوری خواهان و دموکرات‌ها اند، در کنار حفظ دستاوردهای ۱۸ سال گذشته، در این نامه تاکید کرده اند که باید در گفتگوهای صلح با طالبان صدای زنان افغان شنیده شود.

اعضای کانگرس امریکا یک نسخه از این نامه را هم به زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان فرستاده اند.

آنان در این نامه گفته اند: "در مذاکرات میان هیات گفتگوکننده ایالات متحده با طالبان که در ماه‌های فبروری و می ۲۰۱۹ در قطر صورت گرفت، از زنان افغان نمایندگی نشد. ضروری است که صدای زنان نه تنها در مورد حقوق شان، بلکه درباره آینده کشورشان شنیده شود."

در بخشی از این نامه همچنان آمده است: "ما از وزارت خارجه (امریکا) می‌خواهیم که از موقف زنان افغان در مذاکرات صلح و دستاوردهای که در این راستا در سال های گذشته با مشکلات زیادی بدست آمده، حفاظت کند."

اعضای کانگرس امریکا، حضور دست‌کم ۶۰ هزار زن در بخش تعلیم و تربیه، فعالیت کم از کم ده‌ هزار زن در بخش صحت در سراسر افغانستان و فراهم شدن زمینه کار برای نزدک به هشتاد هزار نفر توسط زنان تجارت پیشه را از دستاوردهای مهم زنان افغان در هجده سال گذشته عنوان کرده اند.

نگرانی از حضور کمرنگ زنان در روند مذاکرات صلح، در میان اجتماعات زنان در افغانستان نیز وجود داشته است.

ملالی شنیواری، عضو شورای عالی صلح افغانستان روز شنبه (۱۸ جوزا) به صدای امریکا گفت که باید در گفتگوهای صلح برای زنان نقش کلیدی داده شود.

خانم شینواری افزود: "نقش زنان افغان نباید در گفتگوهای صلح سمبولیک باشد چون حضور زنان در این گفتگوها میتواند آینده افغانستان را تضمین کند."

این در حالی است که زلمی خلیلزاد هفته گذشته هشمین دور سفرهایش را به هدف تسهیلات در گفتگوهای صلح افغانستان به منطقه و برخی از کشورهای دیگر آغاز کرده و در حال حاضر سرگرم گفتگوها با مقام‌های این کشورها است.

XS
SM
MD
LG