لینک های دسترسی

Breaking News

مذاکرات صلح افغانستان؛ محور بحث خلیلزاد با مقام‌های آلمانی


زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان، در سفر به برلین، با مقام‌های آلمانی در مورد روند مذاکرات صلح افغانستان گفتگو کرده است.

آقای خلیلزاد هشتمین دور سفر‌هایش را روز جمعه (۳۱ می) به هدف تسهیلات در روند گفتگوهای صلح افغانستان به کشورهای منطقه و برخی از کشورهای اروپایی آغاز کرده است.

آقای خلیلزاد روز چهارشنبه (۱۵ جوزا) در صفحه تویترش نگاشته است که در دیدار با مشاور سیاست خارجی و امنیت ملی صدراعظم آلمان، و مارکوز پوتزل، نماینده ویژه آن کشور در امور افغانستان و پاکستان در باره دستاوردهای پس از کنفرانس بن و این‌که چه کاری برای به دست آوردن صلح پایدار می‌توان انجام داد، بحث کرده است.

وی گفته است: "آلمان همچنان میزبان دومین نشست امریکا - اروپا در باره صلح افغانستان بود‌. پس از دادن اطلاعات در باره روند صلح، ما نشست آینده اسلو و گفتگوهای بین الافغانی را به میزانی آلمان و قطر بررسی کردیم."

نماینده ویژه آلمان در امور افغانستان و پاکستان در ماه‌های گذشته دو بار با عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر دیدار کرده است.

آقای پوتزل هم در صفحه تویترش گفته است که در نشست برلین، طرف‌ها بر آغاز هرچه زودتر مذاکرات "بین‌افغانی" تاکید کرده‌ اند.

این در حالی است که هفته گذشته مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده و انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در دیداری در برلین، پایتخت آلمان، حمایت خود را از "گفتگوهای بین‌الافغانی" برای پایان جنگ در افغانستان اعلام کرده بودند.

وزارت خارجه امریکا گفته بود که آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی می‌تواند یک "گام کلیدی" برای تامین صلح در افغانستان باشد.

XS
SM
MD
LG