لینک های دسترسی

Breaking News

امکان شمولیت سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی


قصر سفید تا کنون رسماً در این مورد چیزی نگفته است

چند مقام رسمی ایالات متحدۀ امریکا به خبرگزاری رویترز گفته اند که حکومت دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، از نهادهایی در این کشور خواسته است تا طرحی را بررسی کنند که می تواند به شمولیت نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به فهرست سازمان های تروریستی منجر شود.

رویترز از قول این مقام‌های امریکایی نوشته است که با چند نهاد دولت که در مسایل مربوط به فهرست سازمان های تروریستی فعالیت دارند، برای قراردادن احتمالی نام سپاه در این فهرست رایزنی و مشورت هایی صورت گرفته است.

رویترز می گوید هنوز نسخه طرح احتمالی برای قراردادن نام سپاه در فهرست سازمان های تروریستی را ندیده است. همچنین هنوز کاخ سفید به این خبر واکنشی نشان نداده است.

در حال حاضر تعدادی از مقام های سپاه پاسداران و شرکت های وابسته به آن و حتا شرکت های خارجی که با سپاه کار می کنند، در فهرست تحریم های ایالات متحدۀ امریکا قرار دارند.

سپاه پاسداران که قوی ترین نهاد نظامی امنیتی در جمهوری اسلامی ایران است، در تقریباً تمام صنایع و تجارت های کلیدی ایران، چه در داخل و چه با دنیای خارج به انواع مختلف دخیل است. ایران نقش سپاه پاسداران را در فعالیت های تروریستی رد می کند.

در حال حاضر سپاه قدس به فرماندهی قاسم سلیمانی که شاخه برون مرزی سپاه پاسداران است، در کشورهای عراق و سوریه فعالیت نظامی دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قرار دادن احتمالی سپاه پاسداران در فهرست سازمانهای تروریست نیز در راستای "دلسرد کردن" و ممانعت از سرمایه گذاری های خارجی در ایران است، که مستقیماً به تضعیف بنیه اقتصادی سپاه پاسداران منجر خواهد شد.

در هفتۀ اخیر تنش بین واشنگتن و تهران افزایش یافته است. ایران یک آزمایش موشک بالستیکی را انجام داد که به گفته مقام های امریکایی خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای منع شده است.

مقام های امریکایی پس از آزمایش موشکی ایران هشدار دادند که این کشور را بیش از پیش زیر نظر دارند. همچنان، برخی مقام های نزدیک به رئیس جمهور ترمپ هشدار دادند که ایران باید بداند که رئیس جمهوری جدید امریکا "نرمش" رئیس جمهور پیشین را با جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت.

سخنگوی قصر سفید روز سه شنبه نیز در نشست خبری با خبرنگاران گفت که اگر رئیس جمهور ترمپ اقدامی را در ارتباط با ایران مناسب بداند، انجام می‌دهد.

در گزارش رویترز ذکر شدهاستکه قراردادن احتمالی سپاه پاسداران در فهرست نهادهای تروریستی مقابله با اقدامات آشوب برانگیز تهران در منطقه مانند حمایت بی دریغ از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و حزب الله لبنان و یا تامین تسلیحات و مهمات برای شورشیان حوثی در یمن را از لحاظ "نظامی و سیاسی" تسهیل می کند.

برعکس، برخی معتقدند که این کار می تواند خود به صورت عامل محرکی درآمده و بالقوه به بی ثباتی و آشوب بیشتر در شرق میانه منجر شود.

XS
SM
MD
LG