لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا حذف سپاه پاسداران ایران را از فهرست سیاه بررسی می‌کند - منابع


خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۶ مارچ (۲۵ حوت)‌ به نقل از منابع آگاه گزارش داده است که ایالات متحده در نظر دارد تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را از فهرست گروه‌های تروریستی حذف کند.

یک منبع آگاه به رویترز گفت که ایالات متحده در حال بررسی احتمال حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی است. به گفتهٔ‌ این منبع، در عوض امریکا از ایران تضمین می‌خواهد تا فعالیت شبه نظامیان تحت حمایت ایران در منطقه مهار شود.

این منبع افزود که واشنگتن هنوز تصمیم نگرفته است که چه تعهدی از سوی تهران، ممکن است قابل قبول باشد.

سپاه پاسداران در سال ۲۰۱۹ میلادی توسط دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، درج فهرست سیاه تروریستی امریکا شد و حذف آن از این فهرست می‌تواند با انتقاد شدید حزب جمهوری خواهان مواجه شود.

سپاه پاسداران نخستین نهاد نظامی رسمی یک کشور بود که در فهرست سیاه ایالات متحده قرار گرفت.

پیش از این گزارش شده بود که تهران درخواست حذف سپاه پاسداران از این فهرست را به عنوان یکی از شروط احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ مطرح کرده بود.

سپاه پاسداران که قوی‌ترین نهاد نظامی امنیتی در جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود، تقریباً در همه سکتور های عمدهٔ اقتصادی در داخل و خارج از آن کشور به نحوی دخیل است.

کشور‌های غربی سپاه پاسداران را به حمایت از شبه نظامیان در شرق میانه متهم کرده اند، شبه نظامیانیکه به گفتهٔ برخی از مقام‌های غربی، حملات تروریستی را در منطقه سازماندهی می‌کنند. اما ایران نقش سپاه پاسداران در فعالیت‌های تروریستی را همواره رد کرده است.

چندین منبع گفته اند که حذف سپاه پاسداران ایران از فهرست سیاه ایالات متحده، یکی از جنجالی‌ترین بخش گفتگوی غیرمستقیم میان ایران و ایالات متحده در ویانا، پایتخت اتریش، بوده است، گفتگو‌هایی که از ۱۱ ماه به این‌سو در صدد احیای توافق هسته‌ای ایران است.

XS
SM
MD
LG