لینک های دسترسی

Breaking News

آستن: نظامیان افغان نخست تحرک طالبان را بطی سازند


لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا می­‌گوید که نظامیان افغان باید قبل از بازپس‌گیری محلات از دست‌­رفته، از پیشروی طالبان در میدان جنگ جلوگیری کنند.

آقای آستن روز شنبه ۲۴ جولای (دوم اسد)‌ به خبرنگاران گفت که مقامات افغان برنامه دارند تا نیروی خویش را در ساحات مهم استراتیژیک منسجم سازند.

وزیردفاع ایالات متحده افزود: "در مورد اینکه آیا این طرح جلو پیشرفت طالبان را می‌گیرد یا نه، فکر می­‌کنم نخستین اقدامی که باید انجام شود بطی‌شدن تحرک آنان [طالبان] است."

بربنیاد گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای دفاعی افغانستان استراتیژی شان را در برابر طالبان مورد بررسی قرار داده و بربنیاد آن، برای تامین امنیت برخی مناطق، حضور نظامی خود را قوی­تر ساخته اند.

وزیر دفاع امریکا گفت که به باور او نیروهای افغان قابلیت و ظرفیت پیشرفت را داشتند، اما دیده شود که چی می‌شود.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که عملیات‌های نیروهای افغان "محتاطانه و دقیق" به پیش می‌رود.

فواد امان،‌ سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به صدای امریکا گفت: "نیروهای ما فعلاً در موقعیت بهتر قرار دارند و با گذشت هر روز اراضی زیر کنترول طالبان محدودتر خواهد شد و نیروهای ما عملیات‌های تهاجمی خود را بیشتر خواهند کرد."

آژانس خبری رویترز گزارش داده است که اردوی افغانستان استراتیژی جنگ علیه طالبان را تغییر می‌دهد و نیروهای خویش در بخش‌های کلیدی مانند کابل و دیگر شهرها، گذرگاه‌های سرحدی و زیربناهای مهم منسجم می‌سازد.

پیش از این،‌ محمد اشرف غنی‌، رییس جمهور افغانستان سه تا شش ماه آینده را "شرایط سخت" خوانده و گفته بود که "یک پلان فوری" ترتیب کرده تا وضعیت جنگ را تغییر دهد.

اخیراً جنرال مارک میلی، لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده گفت که طالبان کنترول حدود نصف از مراکز ولسوالی‌های افغانستان را در دست دارند.

این جنرال امریکایی به تاریخ ۲۱ جولای (۳۰ سرطان) در واشنگتن به خبرنگاران گفت که از ۴۱۹ مرکز ولسوالی افغانستان، کنترول بیش از ۲۰۰ مرکز در دست گروه طالبان است.

این در حالی است که هفته گذشته محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفت که حکومت این کشور از سه تا شش ماه آینده روی مدیریت وضعیت کنونی جنگ تمرکز خواهد کرد.

رییس جمهور غنی ابراز امیداوری کرد که بر اساس طرح و برنامه‌های ویژه، وضعیت امنیتی به زودی در افغانستان تغییر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG