لینک های دسترسی

Breaking News

آستن:‌ هیچ کشوری سومی حق ویتو برای پیوستن اوکراین با ناتو را ندارد


لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحد، همراه با اندری تاران،
همتای اوکراینی اش، در کیف، پایخت اوکراین
لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحد، همراه با اندری تاران، همتای اوکراینی اش، در کیف، پایخت اوکراین

لوید آستن ، وزیر دفاع ایالات متحده،‌ روز سه شنبه ۱۹ اکتوبر (۲۷ میزان) گفت هیچ کشور ثالثی از حق ویتو برای پیوستن اوکراین به ایتلاف نظامی پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو برخوردار نیست.

آقای آستن در جریان سفرش به کیف، پایتخت اوکراین، گفت که این کشور خود از حق برخوردار است تا در مورد پالیسی خارجی خود تصمیم بگیرد و "ما انتظار داریم که آنان [مقام‌های اوکراینی] قادر باشند تا بدون مداخله‌ای بیرونی به چنین اقدام مبادرت ورزند."

آقای آستن این اظهارات را در پاسخ به سوالی مبنی بر اعتراض روسیه از پیوستن اوکراین به پیمان نظامی ناتو بیان کرد.

در سال‌های اخیر تنش میان ایالات متحده و روسیه روی مسایل مختلف رو به افزایش بوده است.

در آخرین مورد، روسیه روز دوشنبه ۱۸ اکتوبر اعلام کرد که در انتقامجویی به اخراج دپلومات‌های روسی از بروکسل، ماموریت این کشور در ناتو را تعلیق کرده و دستور مسدود کردن دفاتر ناتو را در مسکو صادر کرد.

در اوایل ماه جاری، ناتو اعتمادنامه‌های هشت دپلومات روسی در بروکسل را فسخ کرده و گفت که آنان به گونه ای سری منحیث افسران استخبارات روسیه کار می‌کردند.

مناقشه در اوکراین

آقای آستن همچنین روسیه را به مثابه‌ای یک "مانع" برای راه حل ختم جنگ در شرق اوکراین خواند.

وزیر دفاع امریکا گفت:‌"ما بار دیگر از روسیه می خواهیم تا اشغال خود را در منطقه‌ٔ کریمیه پایان بدهد،‌ از ادامه جنگ در شرق اوکراین دست بردار شود، به فعالیت‌ های بی‌ثبات کننده خود در بحیره‌ای سیاه و سرحدات اوکراین پایان دهد."

آقای آستن افزود که ایالات متحده هر آنچه در توان دارد برای حمایت از اوکراین به خرچ خواهد داد تا این کشور توانایی دفاعی خود را تقویت کند.

روسیه در اوایل سال جاری میلادی بخشی اعظم قوای خود را به نزدیک منطقه‌ای کریمیه‌ای اوکراین اعزام کرد، منطقه‌ای که روسیه آنرا در سال ۲۰۱۴ به قلمرو خود ضمیمه کرد. اما مسکو پس از انجام تمرینات نظامی، قوای خود را از این منطقه‌ای مرزی با اوکراین بیرون کشید.

اهمیت اوکراین و گرجستان برای امریکا

آقای آستن قبل از سفرش به اوکراین روز دوشنبه ۱۸ اکتوبر از گرجستان دیدن کرد.

بردلی بومن، یک تحلیلگر امور دفاعی در بنیاد دفاع از دموکراسی، گفته است که سفر وزیر دفاع ایالات متحده به گرجستان و اوکراین یک "سیگنال مهم و مثبت است."

آقای مومن به صدای امریکا گفته است که این دو کشور به معنی واقعی کلمه از شرکای مهم ایالات متحده در برابر اقدامات تهاجمی روسیه به شمار می روند. در حال حاضر، روسیه ۲۰ در صد قلمرو گرجستان را نیز اشغال کرده است.

حملات سایبری از روسیه

آقای آستن در کنفرانس مشترک خبری با همتای اوکراینی‌اش همچنین از مسکو خواست تا "حملات دوامدار سایبری و سایر فعالیت‌های بدخواهانه‌ای خود را علیه ایالات متحده و شرکای اش" متوقف کند.

یک مقام قصر سفید هفته‌ای گذشته گفت که روسیه "برخی اقدامات" را پس از آن علیه برخی گروه‌های باجگیر روی دست گرفت که از قلمرو آن کشور حملات سایبری را انجام می دادند.

روسیه پس از آن این اقدام را روی دست گرفت که جو بایدن،‌ رییس جمهور امریکا، از از ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه،‌در ماه جون سال روان میلادی خواست تا در این راستا اقدام کند.

هکر‌های روسی متهم اند که آنان سال گذشته چندین حملات سایبری گسترده را در برابر ادارات فدرال و شرکت‌های خصوصی مستقر در ایالات متحده را انجام دادند.

قرار است آقای آستن روز چهار شنبه ۲۰ اکتوبر به رومانیا سفر کند و پس از آن در جلسه‌ای وزیران دفاع ناتو که قرار است در بروکسل، پایتخت بلجیم، بر گزار شود، اشتراک کند.

XS
SM
MD
LG