لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر دفاع امریکا: مبارزه قوی نظامی علیه طالبان ادامه خواهد داشت


مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده امروز ۲۱ اکتوبر (۲۹ میزان) به خبرنگاران گفت تا زمانی که صلح در افغانستان تامین می‌شود، مبارزه قوی نظامی علیه طالبان و سایر گروه های دهشت افگنی ادامه خواهد داشت.

آقای اسپر علاوه کرد که ایالات متحده در کمک برای ایجاد یک افغانستان صلح آمیز، با ثبات و کامگار و در کمک از تلاش های افغان‌ها به رهبری حکومت افغانستان برای تامین صلح، متعهد باقی می‌ماند.

او افزود: "یک توافق سیاسی از مجرای مذاکرات در میان افغان‌ها بهترین مسیر به دست آوردن این نتیجه است. تا زمانی به دست آوردن این نتیجه، ما به مبارزه قوی نظامی علیه طالبان و سایر گروه های دهشت افگن ادامه خواهیم داد که در مقابل مردم افغانستان به خشونت می پردازند."

آقای اسپر افزود که صرف نظر از نتیجۀ انتخابات، مشارکت امنیتی امریکا با افغانستان قوی باقی خواهد ماند. او گفت که ماموریت امریکا در افغانستان تغییر نکرده و مبارزه علیه دهشت افگنی ادامه خواهد داشت.

این در حالی است که جنرال آستن میلر، قوماندان نیروهای امریکایی در افغانستان امروز در جریان یک کنفرانس خبری در کابل گفت که سال گذشته شماری نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان از ۱۴۰۰۰ به ۱۲۰۰۰ کاهش داده شده است.

وزارت دفاع افغانستان به صدای امریکا بدون تایید یا رد کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان گفته است که نیروهای امنیتی و دفاعی افغان به تنهایی توانایی تامین امنیت و راه اندازی عملیات علیه گروه های دهشت افگنی را دارند اما بر ضرورت حضور نیروهای امریکایی برای حمایت از نیروهای افغان تاکید کرد.

نیویارک تایمز، از مقامات امریکایی و افغان که نخواستند نام شان ذکر شود، نقل کرده است که گفته اند که در نهایت شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

نیویارک تایمز گفته است که این رقم تقریباً مشابه به رقمی است که در مسوده توافقنامه میان طالبان و امریکا بازتاب یافته است.

روز گذشته، وزیر دفاع ایالات متحده نیز گفته بود که در صورت نیاز امریکا می‌تواند نیروهایش را در افغانستان از ۱۴۰۰۰ به ۸۶۰۰ کاهش بدهد؛ بدون این که عملیات های مبارزه با دهشت افگنی را متاثر سازد. آما او در این مورد معلومات بیشتر ارایه نکرد.

XS
SM
MD
LG