لینک های دسترسی

Breaking News

صلح، امنیت و وضعیت سیاسی افغانستان محور بحث غنی و پمپیو


مایک پمپیو، وزیر خارجه ایالات متحدۀ امریکا صبح روز دوشنبه ۲۳ مارچ (چهارم حمل) ​به هدف پیشبرد گفتگوهای صلح میان طالبان و حکومت افغانستان در یک سفر از قبل اعلام ناشده وارد کابل شد.​

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته است که آقای پمپیو با اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان ملاقات کرده و دو طرف در مورد روند صلح، وضعیت امنیتی و سیاسی جاری در افغانستان صحبت کرده اند.

آقای پمپیو با آقای عبدالله عبدالله، رییس اجراییه پیشین افغانستان نیز ملاقات کرد.

آقای عبدالله در صفحه فیسبوک اش نوشته است که در جریان این ملاقات پیرامون "اهميت پروسۀ صلح و ضرورت حل بحران سياسى جاری میان افغا‌ن‌ها" بحث صورت گرفت.

پیش از این، یک منبع نزدیک به آقای عبدالله به صدای امریکا گفته بود که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور مصالحه افغانستان در هفته‌های گذشته موفق به حل تنش‌ها در افغانستان نشد و به همین دلیل یک "هیات بلندپایۀ امریکایی" به افغانستان سفر کرده است.

آقای خلیلزاد پیش از این هشدار داده بود که اگر تنش‌های سیاسی کنونی دوام یابد، ممکن روی وضعیت امنیتی، تشکیلات کنونی حکومت و پروسۀ صلح تاثیرات منفی بگذارد.

آقای غنی به تاریخ نهم مارچ (۱۹ حوت) برای بار دوم به صفت رییس جمهور افغانستان مراسم تحلیف را انجام داد و همزمان با آن، عبدالله عبدالله که نتایج انتخابات ریاست جمهوری را نپذیرفته نیز مراسم تحلیف ریاست جمهوری را انجام داد.

رییس جمهور غنی چند روز پس از انجام تحلیف با صدور فرمانی دورۀ کار حکومت وحدت ملی را ختم و پست ریاست اجراییه را لغو اعلام کرد.

عبدالله عبدالله نیز در واکنش به این اقدام با نشر اعلامیه‌ای گفت که آقای غنی بیش از این رییس جمهور نیست و فرامین و احکام وی فاقد اعتبار می‌باشد.

XS
SM
MD
LG