لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد: سران سیاسی افغان روی حکومت همه‌شمول به توافق برسند


تصویر از یکی از برنامه های تلویزیون خصوصی طلوع

نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور مصالحه افغانستان از رهبران سیاسی افغانستان خواسته است که باید روی "حکومت همه‌شمول" به توافق برسند.

زلمی خلیلزاد روز جمعه ۲۰ مارچ (اول حمل) در پیامی به مناسبت سال‌ نو خورشیدی، نوروز را برای مردم افغانستان مبارک‌باد گفته و از سیاست‌مداران افغان خواسته است که باید به بحران سیاسی کنونی در آن کشور پایان دهند.

آقای خلیلزاد در صفحۀ تویترش افزوده است که رهبران افغان باید "برای بهره‌گیری از فرصت تاریخی صلح اقدامات لازم را انجام داده و برای مهار کردن کورناویروس و مراقبت از شهروندان افغان با همدیگر به شمول طالبان کار کنند".

این در حالی است که حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان و عبدرب الرسول سیاف، رهبر پیشین جهادی ناوقت دیروز با عبدالله عبدالله دیدار کردند.

آقای سیاف گفته است که تلاش‌ها برای پایان اختلاف‌های سیاسی میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله جریان دارد.

رییس جمهور غنی در پیامی به مناسبت سال‌نو بر همبسته‌گی میان افغان‌ها تاکید کرده است.

آقای غنی افزوده است که برای رسیدن به صلح نیاز به همکاری‌های مشترک است و باید سیاسیون افغان برای پایان مشکلات کنونی در افغانستان بسیج شده و به نگرانی‌های مردم خاتمه دهند.

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه پیشین افغانستان در اشاره به پروسهٔ صلح گفته است که روند صلح در افغانستان به مرحله حساسی رسیده و برای تحقق آن حاضر به هرگونه "همکاری، خودگذری و قربانی" است.

او گفته است همان گونۀ که در روند سیاسی و انتخابات در مسیر خواست مردم ایستادگی کرده، مطالبات "مشروع و برحق" افغان‌ها را در روند صلح دنبال خواهد کرد.

محمد اشرف غنی و عبدلله عبدالله در ۱۹ حوت به صورت جداگانه مراسم تحلیف ریاست جمهوری افغانستان را به جا آوردند.

در حال حاضر عبدالله عبدالله، اشرف غنی را رییس جمهور افغانستان نمی‌داندو می‌؛گوید که او رییس جمهور افغانستان است.

زلمی خلیلزاد پیش از این هشدار داده بود که اگر تنش‌های سیاسی کنونی دوام یابد، ممکن روی وضعیت امنیتی، تشکیلات کنونی حکومت و پروسۀ صلح تاثیرات منفی بگذارد.

XS
SM
MD
LG