لینک های دسترسی

Breaking News

اکثر امریکایی‌ها نتایج انتخابات را می‌پذیرند – نظرسنجی


اکثر رای‌دهندگان امریکایی شرکت کننده در یک نظرسنجی جدید گفته‌اند که نتایج انتخابات سوم نومبر را خواهند پذیرفت، حتا اگر نامزد مورد نظر شان بازنده هم باشد.

در این نظرسنجی که از سوی خبرگزاری رویترز و نهاد تحقیقی "ایپسوس" بین تاریخ ۱۳ تا ۲۰ اکتوبر انجام شده است، ۷۹ درصد امریکایی‌ها، به شمول ۵۹ درصد از طرفداران پیروزی مجدد دونالد ترمپ، گفته اند که در صورت پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات هم نتایج انتخابات می‌پذیرند.

در این میان، ۱۶ درصد از طرفداران دونالد ترمپ گفته اند که پیروزی آقای بایدن را نپذیرفته و برای به چالش کشیدن پیروزی یک دموکرات کاری خواهند کرد، به گونۀ مثال تظاهرات برپا کرده یا هم به خشونت متوسل خواهند شد.

همچنین، ۷۳ درصد امریکایی‌ها، به شمول ۵۷ درصد از طرفداران آقای بایدن گفته اند که اگر دونالد ترمپ برنده شود، نیز نتیجۀ انتخابات را خواهند پذیرفت. حدود ۲۲ درصد طرفداران آقای بایدن گفته‌اند که در صورت پیروزی آقای ترمپ نتیجۀ انتخابات را نپذیرفته و آن را به چالش خواهند کشید.

مسوولان انتخابات در ایالات متحده، امسال با یک سلسله آزمون‌هایی مواجه اند که نگرانی‌ها را در مورد اعتماد عامه نسبت به نتایج انتخابات بیشتر کرده است.

مقام‌های ارشد امنیت ملی ایالات متحده هفتۀ گذشته هشدار دادند که روسیه و ایران با نیت دخالت در انتخابات سوم نومبر، به هک کردن سیستم‌های انتخاباتی ایالات متحده توسل جسته‌اند.

آقای ترمپ نیز مکرراً سلامت انتخابات را زیر سوال برده و بدون ارایۀ مدارک و شواهد استدلال کرده است که ارسال آرای انتخابات از طریق پست، زمینه را برای تقلب و دخالت خارجی در آن را فراهم خواهد کرد. اما صراحتاً نگفته است که در صورت ناکام شدن در انتخابات، به انتقال مسالمت آمیز قدرت متعهد خواهد بود یا خیر.

دونالد گرین، استاد علوم سیاسی در پوهنتون کولمبیا گفته است که نتایج این نظرسنجی نگرانی وی را در مورد احتمال خشونت پس از انتخابات کاسته است. اما او هشدار می‌دهد که اگر تفاوت آرا میان دو نامزد بسیار کم باشد یا یک نامزد اتهامات جدی مبنی بر تقلب را وارد کند، منجر به تظاهرات و کشمکش گسترده خواهد شد.

براساس نظرسنجی رویترز و ایپسوس، ۵۱ درصد شرکت کنندگان گفته اند که به جو بایدن و ۴۳ درصد دیگر گفته اند که به دونالد ترمپ رای‌ می‌دهند.

این در حالی است که بر اساس نظرسنجی‌ها، در ایالت‌های پنسلوانیا، فلوریدا، اریزونا و کارولینای شمالی که آرای آن در تعیین سرنوشت انتخابات بسیار مهم و تعیین کننده است، رقابت میان دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا بسیار تنگاتنگ است.

نتایج نظرسنجی رویترز و ایپسوس بر اساس پاسخ ۲۶۴۹ نفر تهیه شده است که از این میان ۱۰۳۹ نفر گفته اند که به ترمپ و ۱۱۵۳ نفر دیگر گفته اند که به جو بایدن رای می‌دهد.

خطای سنجش در این نظرسنجی حدود چهار درصد خوانده شده است.

XS
SM
MD
LG