لینک های دسترسی

Breaking News

سفارت امریکا به مقام‌های افغان: 'فساد را متوقف سازید'


سفارت ایالات متحدۀ امریکا در افغانستان خواهان مبارزۀ جدی با فساد اداری در این کشور شده و از مقام‌های افغان خواسته که باید جلو فساد را در این کشور بگیرند.

این سفارت روز جمعه ۱۲ فبروری (۲۴ دلو) در صفحۀ فیسبوک‌اش نگاشته است که در حال حاضر، ده‌ها تن از مقام‌های افغان به دلیل فساد در بودجۀ کروناویروس به لوی سارنوالی معرفی شده اند.

سفارت امریکا همچنان گفته است: "این قانون‌شکنی، افغان‌ها را نه تنها از لحاظ مالی ضربه زده بلکه دسترسی به خدمات صحی لازم و حیاتی را نیز به تاخیر مواجه ساخت."

هفتهٔ گذشته، ادارۀ بازرس افغانستان گفت که ۲۳۲ نفر را به ظن فساد در بودجۀ کروناویروس، خرید تجهیزات طبی و ادویه، مدیریت ضعیف در سکتور صحت و برخی موارد دیگر به لوی سارنوالی معرفی کرده است.

خانم حارس علاوه کرد که والیان، مسوولان اداری، مالی و تدارکاتی ولایت‌ها در میان مظنونین شامل اند.

خانم حارس که یافته های این اداره نشان می‌دهد که در شماری از ولایات بیش از ۳۳۰ میلیون افغانی تجهیزات و ادویه بالاتر از نرخ بازار خریداری شده است.

پیش از این، اتحادیه‌ٔ اروپا خواهان مبارزه جدی با فساد اداری در افغانستان شده بود.

ون برندت، سفیر و نمایندۀ اتحادیه اروپا در افغانستان گفته است که این کشور در راستای مبارزه با فساد پیشرفت‌هایی داشته است، اما برای اجرای قوانین و سیاست‌های ضد فساد به تلاش‌های بیشتر نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG