لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد: پس از خروج قوا، توانایی کافی نظارت از افغانستان را خواهیم داشت


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان می‌گوید که گرچه خروج کامل نیروها بالای ظرفیت‌های نظارتی و قابلیت حملات ما تاثیر خواهد داشت، اما من اطمینان دارم که نظارت کافی از اوضاع و قابلیت پاسخ را خواهیم داشت.

آقای خلیلزاد روز ۲۰ می (۳۰ ثور) در مجلس استماعیۀ کمیتۀ امنیت ملی مجلس نمایندگان به قانونگذاران امریکایی گفت که بحث روی همکاری‌های بیشتر برای نظارت بر اوضاع افغانستان و در صورت لزوم حمله علیه تروریزم، با همسایگان افغانستان جریان دارد.

او یکبار دیگر تاکید کرد که طالبان می‌توانند مسیر صلح را که از راه مذاکره میسر می‌شود، بپذیرند و راه خشونت را رها کرده و به عنوان یک جنبش سیاسی مطرح گردند و بخشی از آینده‌ای باشند که نزد جامعه جهانی از احترام برخوردار است.

آقای خلیلزاد افزود: "اگر گروه طالبان در پی گرفتن قدرت از راه نظامی باشند، با انزوا، مخالفت‌های منطقه‌ای و جهانی و تعزیرات رو به رو خواهند شد."

موضوع وضع تعزیرات بر گروه طالبان در این اواخر از سوی مقامات افغان نیز به میان آمده است.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان به نشریه اشپیگل آلمان گفته است که کشورهای اروپایی باید بر طالبان تعزیرات وضع کنند اگر تصامیم در مسیر مخالف امیدواری های‌شان حرکت کند.

پس از آن، حمد الله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان در یک تماس تلیفونی با وزیر خارجهٔ چین نیز خواستار وضع تعزیرات و "تمامی اهرم‌های نفوذی" علیه طالبان شد.

آقای خلیلزاد افزود که او برای ایجاد یک اجماع بین المللی برای توافق سیاسی در افغانستان تلاش می کند. و اخیراً با روسیه، چین، پاکستان و متحدان اروپایی دیدار کرده است.

آقای خلیلزاد گفت که کار روی برگزاری کنفرانس استانبول جریان دارد و از طالبان و دولت افغانستان خواست این فرصت را از دست ندهند.

نشست استانبول پس از آن به تاخیر افتاد که گروه طالبان گفتند تا زمانی که نیروهای بین‌المللی به گونهٔ کامل از افغانستان خارج نشوند،‌ در هیچ نشستی اشتراک نخواهند کرد.

در همین حال، دیوید هلوی، سرپرست معاونیت وزارت دفاع در امور اندو ـ پسفیک در مجلس استماعیهٔ کمیتهٔ خدمات مسلح سنای امریکا گفت: "اگر طالبان می‌خواهند بر افغانستان حکومت کنند، باید از حمایت جامعه جهانی برخوردار باشند و این به جامعهٔ بین‌المللی فرصت می‌دهد تا نفوذی بر نحوۀ برخورد طالبان با مردم داشته باشند."

او افزود: "با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، ما به تلاش‌های دپلماتیک خود برای برقراری صلح در افغانستان ادامه می‌دهیم."

این در حالی است که فرانک (کنیت) مک‌کینزی، فرمانده قوماندانی مرکزی اردوی ایالات متحده می‌گوید که پیشنهادات اش را در مورد چگونگی نظارت و مبارزه با گروه‌های دهشت‌افگن در افغانستان پس از خروج کامل سربازان امریکایی از این کشور، در اوایل ماه جون با وزیر دفاع ایالات متحده در میان می‌گذارد.

آقای مک‌کینزی روز چهارشنبه ۱۹ می گفت که مذاکرات واشنگتن به خاطر حق پرواز طیاره‌های جنگی ایالات متحده بر فراز کشورهای همسایه افغانستان و استقرار نیروهای امریکایی در برخی از این کشورها ادامه دارد، اما به گفتۀ این جنرال امریکایی، این مذاکرات زمانگیر خواهد بود.

به گفتۀ این جنرال امریکایی، اگر ایالات متحده با کشورهای همسایه افغانستان در مورد استقرار نیروهای امریکایی و حق پرواز طیاره‌های جنگی به توافق برسد، یا وضعیت امنیتی در افغانستان تغییر کند، چگونگی کمک امریکا به نیرو­­های امنیتی افغانستان نیز تغییر خواهد کرد.

این مقام ارشد نظامی ایالات متحده در پیوند به توانایی نیرو های امنیتی و دفاعی افغانستان گفت که با خروج نظامیان خارجی از افغانستان، زمان آن رسیده است تا اردوی افغانستان به پای خود بایستد و نشان بدهد که به تنهایی توانایی جنگ را دارد.

زلمی خلیلزاد نیز روز سه شنبه در یک جلسه استماعیه دیگر با قانونگذاران امریکایی احتمال شسکت حکومت و اردوی افغانستان را به دست طالبان پس از خروج کامل سربازان خارجی از افغانستان رد کرد.

بر اساس تصمیم جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، روند خروج نظامیان امریکایی و ناتو از افغانستان به تاریخ اول می آغاز شده و قرار است تا ۱۱ سپتمبر امسال تکمیل شود.

XS
SM
MD
LG