لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت خارجۀ امریکا آمار نهایی تخلیه از افغانستان را نشر کرد


وزارت خارجۀ ایالات متحده امریکا گفته است که در جریان سال روان میلادی ۹۵ هزار شهروند افغانستان به امریکا منتقل شده که از این میان ۷۴ هزار نفر آن از آغاز عملیات تخلیۀ نظامی تا کنون تخلیه شده اند.

دفتر وزارت خارجۀ امریکا روز دوشنبه ۱۳ دسمبر (۲۲ قوس) با نشر خبرنامه‌ای گفت که از تاریخ ۳۱ اگست تا کنون عملیات تخلیه و اسکان مجدد شهروندان امریکا، دارندگان کارت اقامت دایمی ایالات متحده، همکاران افغان قوای امریکایی و سایر افغان‌های آسیب‌پذیر به گونۀ مداوم ادامه دارد.

در این خبرنامه از انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ امریکا نقل شده که گفته است برای انجام این کار هیچ ضرب‌الاجلی وجود ندارد و این روند ادامه خواهد داشت.

بر اساس آمار وزارت خارجۀ امریکا از ۳۱ اگست تا حال ۴۷۹ شهروند و ۴۵۰ دارندۀ کارت اقامت دایمی (گرین کارت) امریکا از افغانستان به ایالات متحده منتقل شده اند و هنوز هم کمتر از ده نفر شهروندان امریکا باقی مانده و آمادۀ خروج از آن کشور اند.

افزون بر این در جریان حدود سه و نیم ماه گذشته بیش از ۲۲۰۰ شهروند افغانستان که مستحق دریافت ویزۀ مهاجرت ویژه به ایالات متحده بوده و درخواست آنان از سوی آمرین امریکایی شان منظور شده است، به امریکا منتقل شده اند.

با اشاره به ۸۲۰۰ ویزۀ مهاجرت ویژه به امریکا که در جنوری سال روان برای افغان‌های واجد شرایط منظور شد، وزارت خارجۀ امریکا گفته است که روند طی مراحل درخواست‌های متقضایان و مستحقین این ویزه همه روزه ادامه دارد.

وزارت خارجۀ ایالات متحده گفته است که بیش از ۴۰ درصد افغان‌هایی که در جریان عملیات تخلیه از افغانستان منتقل شده اند، به خاطر پیشینۀ کار شان با حکومت و نظامیان امریکایی و ایتلاف، واجد شرایط دریافت ویزۀ مهاجرت ویژۀ امریکا اند.

در خبرنامۀ وزارت خارجۀ ایالات متحده آمده است که از جمع ۷۴هزار شهروند افغانستان که در حدود چهار ماه اخیر از افغانستان تخلیه و در پایگاه‌های نظامی در داخل امریکا مستقر شده اند، بیش از ۳۸ هزار نفر آنان پس از طی مراحل و بررسی جدید پیشینۀ آنان، از کمپ‌های نظامی بیرون شده و زندگی جدید شان را آغاز کرده اند.

XS
SM
MD
LG