لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا ۱۶ شخصیت روسیه را به مداخله در انتخابات ۲۰۱۶ متهم کرد


رادروزن اشتاین، معاون لوی سارنوال ایالات متحده، گفته است بر اساس یافته های این تحقیق، شهروندان امریکایی در این موضوع دخیل نبوده اند

هیات ویژۀ حقیقت یابی که در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده تحقیق میکند، ۱۳ شهروند روسیه و سه نهاد آن کشور را به مداخله در این انتخابات امریکا متهم کرده است.

این هیات با نشر یک اتهام نامه ادعا کرده که روس ها تلاش داشتند تا در جریان انتخابات ریاست جمهوری امریکا، دونالد ترمپ را در برابر رقیب دموکرات اش، هیلری کلنتن، کمک کنند.

رابرت مولر، رئیس هیات حقیقت یاب، اتهامات مبنی بر مداخلات روسیه در انتخابات ٢٠١٦ را با جزئیات ارایه کرد.

مولر گفته است که "اداره تحقیقات انترنتی" که یک شرکت روسی مستقر در سینت پیترزبرگ است و با کرملین رابطه دارد، همراه با ۱۲ کارمند آن در "عملیات های مداخله در انتخابات و پروسه های سیاسی" از سال ۲۰۱۴ تا انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ در امریکا دست داشتند.

این در حالیست که از مدت ها پیش گمان می رفت که این شرکت نقش اساسی را در تلاش های مسکو به هدف مداخله در انتخابات امریکا بازی کرده باشد.

گمان می رود این شرکت روسی با استفاده از حساب های جعلی در رسانه های اجتماعی، پرداخت پول به کاربران انترنت و سایر راه ها تلاش کرده تا نتایج انتخابات را به نفع دونالد ترمپ، رئیس جمهور کنونی امریکا تغییر بدهد.

رابرت مولر، څارنوال ویژه دوسیه دخالت روسیه در انتخابات امریکا همچنین «یوجینی پریگوژین» یک تاجر روسی و دو شرکت مربوط وی را به دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ امریکا متهم کرده است.

در اتهام نامه آمده که این تاجر روسی پول هنگفت را برای تمویل عملیات های اداره تحقیقات انترنتی به خاطر مداخله در انتخابات امریکا به دسترس آن اداره قرار داده بود.

در اتهام نامۀ ٣٧ صفحه یی این هیات آمده است که روسیه از سال ٢٠١۴ با نشر پیام ها و اعلانات جعلی تلاش های خود را به خاطر جهت دادن ذهنیت عامه به نفع دونالد ترمپ، آغاز کرده بود.

بر اساس یافته های این هیات، ۱۲ تن از افراد متهم برای یک شرکت روسی موسوم به ادارۀ تحقیقات انترنتی کار میکردند.

این افراد به ارتکاب هشت عمل جرمی متهم شده اند که شامل فریب ایالات متحده، دسیسۀ تقلب و سرقت هویت افراد می باشد.

اما دراتهام نامۀ ترتیب شده از سوی هیات حقیقت یاب، همکاران کمپاین دونالد ترمپ به دست داشتن در این دسیسه متهم نشده است.

رادروزن اشتاین، معاون لوی سارنوال ایالات متحده، گفته است بر اساس یافته های این تحقیق، شهروندان امریکایی در این موضوع دخیل نبوده اند.

آقای روزن اشتاین گفت "هیچ ادعای در این اتهام نامه وجود ندارد تا نشان دهد که یک امریکایی در این فعالیت های غیرقانونی دست داشته باشد. هیچ ادعای در این اتهام نامه وجود ندارد تا نشان دهد که این فعالیت ها نتایج انتخابات ٢٠١٦ را تغییر داده است."

پس از آن که این هیئت حقیقت یاب، اتهامات علیه ۱۳ شهروند و سه نهاد روسیه را اعلام کرد، دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، یک بار دیگر گفت که ستاد انتخاباتی او با روس ها همکاری نداشته است.

رئیس جمهور ترمپ در صفحۀ تویتر خود نوشته است که "روسیه کمپاین خود علیه امریکا را از ۲۰۱۴ آغاز کرد، مدتها قبل از آن که من اعلام کنم نامزد انتخاب خواهم شد. نتیجه انتخابات تحت تاثیر (دخالت روسیه) قرار نگرفته است."

آقای ترمپ در حساب تویتر خود نگاشته که مداخله روس ها تاثیری بر نتایج انتخابات نداشت و ستاد انتخاباتی او هیچ تبانی با روس ها نداشته است.

در عین حال، وزارت خارجه روسیه متهم شدن ۱۳ شهروند کشورش را به مداخله در انتخابات امریکا "خنداور" توصیف کرده است.

XS
SM
MD
LG