لینک های دسترسی

Breaking News

ماموریت جنگی ایالات متحده در عراق پایان می‌یابد


وزارت خارجهٔ عراق می‌گوید که یک هیات عالی رتبه عراقی مصروف گفتگو با مقامات ادارهٔ جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده است تا روی اختتام ماموریت جنگی ایالات متحده در عراق به توافق برسند.

فواد حسین، وزیر خارجهٔ عراق روز پنجشنبه ۲۲ جولای (۳۱ سرطان) در مصاحبه‌ای با صدای امریکا در مورد ماهیت همکاری بغداد و واشنگتن پس از دستیابی به توافق به ویژه در مبارزه با گروه دولت اسلامی بحث کرد.

آقای حسین گفت: "به نظر من، ما روز جمعه به توافق خواهیم رسید و سپس اعلام خواهد شد که نیروهای جنگی [امریکایی]…در عراق باقی نمی‌مانند. اما اینکه چگونه آن‌ها باقی نخواهند ماند و زمان خروج آن‌ها، به جدول زمانی توافق شده توسط هر دو طرف و همچنین به مسایل فنی و سایر مسایل مربوط به امنیت نیروها، مرتبط خواهد بود."

قرار است وزیر خارجهٔ عراق امروز با انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده دیدار کند. آقای حسین به صدای امریکا گفت که آنان "در مورد موضوعات مختلفی از جمله نفت، انرژی، برق، گاز، مسایل فرهنگی، بهداشتی، نظامی و امنیتی و مالی بحث خواهند کرد".

آقای حسین در پاسخ به سوالی در مورد مبارزه با داعش افزود:"طبعاً بخش امنیتی و نظامی موضوع مهمی در گفتگو خواهد بود. امریکا و عراق در مقابل داعش متحد یکدیگر بوده اند و متحد باقی خواهند ماند."

در همین حال قرار است جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده روز دوشنبه با مصطفی الکاظمی، صدراعظم عراق در قصر سفید دیدار کند. آنان در مورد موضوعات مختلفی از جمله همکاری در زمینه های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی بحث خواهند کرد.

جین ساکی، سخنگوی قصر سفید گفت که انتظار می‌رود "حمایت" ایالات متحده از عراق ادامه یابد و موضوع کلیدی در دیدار الكاظمی با بایدن خواهد بود.

خانم ساکی گفت: "دولت آن‌ها [عراق] از ما و ایتلاف برای آموزش، توانمند‌سازی نیروهای خود … لوژستیک، تشریک اطلاعات و همکاری در سایر زمینه‌ها، خواستار حمایت متدام است."

ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ در پایان جنگ عراق، نیروهای خود را از عراق بیرون کرد، اما در سال ۲۰۱۴ با ظهور گروه "دولت اسلامی" در عراق و سوریه دوباره به آن کشور بازگشت.

ایالات متحده و عراق در ماه اپریل سال روان نیز توافق کردند که ماموریت سربازان امریکایی را تغییر دهند، سربازان جنگی را از عراق بیرون کرده و بر آموزش و مشوره‌ دهی تمرکز کنند.

هم اکنون حدود ۲۵۰۰ سرباز امریکایی در عراق مستقر است و تغییر در ماموریت آن‌ها لزوماً به معنای کاهش تعداد آنان نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG