لینک های دسترسی

Breaking News

نیروهای امریکایی در هلمند طالبان را هدف قرار دادند 


نیروهای امریکایی در جریان دو روز گذشته در ولایت هلمند، جنگجویان طالبان را هدف "حملات هدفمند" قرار داده اند.

سونی لگیت، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان در صفحهٔ تویتراش نوشته است که این حملات به منظور دفاع از نیروهای افغان راه اندازی شده است که تحت حملات طالبان قرار داشتند.

آقای لگیت افزوده است: "این [حملات نیروهای امریکایی] با توافق امریکا-طالبان سازگار است. نیروهای امریکایی در گذشته به نیروهای افغان تحت حملات طالبان حمایت فراهم کرده و در آینده نیز فراهم خواهد کرد."

این سخنگوی نیروهای امریکایی همچنان به نقل از سکات میلر، قوماندان ماموریت حمایت قاطع به رهبری ایالات متحده نوشته که گفته است حملات طالبان با توافق دوحه سازگار نیست.

او گفته است: "طالبان باید فوراً اقدامات تهاجمی شان را در هلمند توقف داده و خشونت را در سراسر کشور کاهش دهند. این حملات با توافق امریکا-طالبان سازگار نبوده و مذاکرات جاری صلح افغانستان را تضعیف می‌کند."

پیش از این، سکات میلر به طالبان هشدار داده بود که در صورت عدم کاهش خشونت‌ها در انتظار پاسخ باشند.

گروه طالبان از دوروزه گذشته به اینسو حملات خویش بر شهر لشکرگاه را تشدید بخشیده و بر اساس گزارش‌ها شاهراه قندهار-هلمند را به روی تردد ترافیک بسته اند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری امروز در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که نیروهای تازه نفس به ولایت هلمند رسیده اند و به زودی طالبان را سرکوب خواهند کرد.

او افزود که طالبان ضمن راه اندازی حملات، دست به تخریب‌کاری جاده‌ها و یک ستیشن برق نیز زده اند.

صدیق صدیقی
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

آقای صدیقی گفت که نیروهای کماندوی افغان نیز به هلمند رسیده اند و به گروه طالبان تلفات وارده شده است.

در این حال وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید که در جریان درگیری‌ها در این ولایت، ۸۰ جنگجوی گروه طالبان کشته شده و حدود ۱۰۰ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

همچنان مقام‌های محلی ولایت هلمند گفته اند که در جنگ ۲۴ ساعت گذشته، چهار نظامی افغان کشته و دو تن دیگر آنان زخمی شده اند.

این درحالی است که یک مقام بخش صحت در ولایت هلمند گفته است که در جریان یک هفتهٔ گذشته در حدود ۷۰ زخمی به شفاخانه منتقل شده اند که بیشتر شان غیرنظامیان بوده اند.

حملات طالبان در افغانستان در حالی افزایش یافته است که جامعۀ جهانی، به شمول ایالات متحده، ناتو، اتحادیه اروپا و ملل متحد افزایش خشونت‌ها را در افغانستان غیرقابل پذیرش خوانده و از حکومت افغانستان و گروه طالبان خواسته اند تا هر چه زودتر‌ آتش‌بس کنند.​

XS
SM
MD
LG