لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا تعزیرات جدیدی را بر نخبگان روسیه به شمول 'معشوقهٔ پوتین' وضع کرد


ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه،‌ و الینا کابایوای که رسانه ها از وی به عنوان معشوقهٔ پوتین یاد می کنند (تصویر از آرشیف صدای امریکا)
ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه،‌ و الینا کابایوای که رسانه ها از وی به عنوان معشوقهٔ پوتین یاد می کنند (تصویر از آرشیف صدای امریکا)

ایالات متحده روز سه شنبه دوم اگست (۱۱ اسد) تعزیرات جدیدی را بر نخبگان روسیه وضع کرد که شامل یک زن می شود.

این زن که الینا کابایوای نام دارد، در گذشته یکبار قهرمان جمناستیک المپیک بود و رسانه‌ها در اغلب موارد، وی را به عنوان "معشوقهٔ" ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، و مادر چهار فرزندش یاد می کند.

وزارت مالیهٔ ایالات متحده ویزهٔ کابایوای ۳۹ ساله را به حالت تعلیق آورد و بر سایر دارایی‌های وی نیز محدودیت اعمال کرده است. او عضو پیشین دوما یا پارلمان روسیه بود و در حال حاضر‌ رییس یک شرکت رسانهٔ ملی روسیه است.

الکسی ناوالنی،‌ منتقد و مخالف پوتین که در یکی از زندان‌های روسیه به سر می برد، خواهان وضع تعزیرات بر کابایوای شده است. ناوالنی ادعا کرده است که رسانه‌ای که ریاست آنرا کابایوای بر عهده دارد، تبصره‌های غرب در مورد تهاجم روسیه بر اوکراین را به عنوان "کمپاین معلومات نادرست" تبلیغ می کند.

قبل بر این، بریتانیا در ماه می سال روان میلادی بر کابایوای تعزیرات وضع کرد و به تعقیب آن اتحادیهٔ اروپا در ماه جون بر وی محدودیت سفر به کشورهای عضو این اتحادیه را وضع کرد.

در میان سایر افرادیکه بر آنان تعزیرات جدید امریکا وضع شده است، یکی آن اندری گریگوریویچ گوریف، یک سرمایه دار روسیه است که مالک عمارت موسوم به Witanhurst است، عمارتی که دارای ۲۵ اتاق خواب است و پس از قصر باکینگهام، دومین عمارت بزرگ در لندن می باشد.

پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، ایالات متحده و متحدین آن چندین بار بر روسیه و مقام‌های آن کشور تعزیرات شدید را وضع کرده است، تعزیراتی که منابع عایداتی روسیه را ضربه زده است.

در همین حال، وزارت خارجهٔ ایالات متحده بر برخی از مقام‌های روسیه محدویت ویزهٔ امریکا را وضع کرده است.

انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده، گفته است، در حالیکه اوکراینی‌ها به دفاع از سرزمین‌شان در برابر جنگ "وحشیانهٔ" پوتین ادامه می دهند،‌ نخبگان روسیه شرکت‌های پر در آمد بزرگ را اداره می کنند و در خارج از روسیه زندگی مجلل‌ دارند.

وزیر خارجۀ ایالات متحده همچنین گفته است که واشنگتن حالا اقدامات اضافی را روی دست گرفته است تا کرملین و آنعده افرادی را هدف قرار دهد که کرملین را تقویت می کنند تا از این طریق، آنان نیز اثرات تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین را احساس کنند.

XS
SM
MD
LG