لینک های دسترسی

Breaking News

استخبارات امریکا: اوکراین هفته‌های دشواری پیشرو دارد


جلسه استعمایهٔ روسای ادارات استخباراتی ایالات متحده در کمیته استخبارات کانگرس ایالات متحده امریکا

ادارات استخباراتی امریکا می‌گویند که شکست‌های نظامی روسیه در اوکراین و تحریم‌های فلج‌کنندۀ اقتصادی غرب، احتمالاً ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه را به توسل به نیروی سنگین‌تر و بی‌سنجش‌تر در جنگ علیه اوکراین وادار خواهد کرد.

این مقامات روز سه‌شنبه هشتم مارچ (۱۷ حوت) در جلسه استماعیۀ سالانهٔ کمیتهٔ استخبارات مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده در مورد ارزیابی تهدیدات جهانی گفتند که باوجود افزایش مقاومت شدید و اغلب موثر، شماری زیادی شهرهای اوکراین با مشکلات فزاینده‌ای مواجه خواهند شد.

بر اساس گزارش این ادارات،کیف پایتخت اوکراین ممکن در ظرف ۱۰ روز آینده با کمبود آب و غذا رو برو شود.

ویلیم برنز، رییس ادارهٔ استخبارات مرکزی امریکا (سی‌آی‌ای) گفت که چند هفتهٔ آینده برای اوکراین ممکن زشت‌ترین هفته‌ها باشد و به احتمال زیاد پوتین "کم توجهی به تلفات غیرنظامی" را دوچندان سازد. آقای برنز اوکراین را "یک موضوع اعتقادی عمیق شخصی" برای رهبر روسیه خواند.

رییس ادارهٔ استخبارات مرکزی امریکا گفت: "پوتین مصمم است بر اوکراین تسلط داشته و آن را کنترول کند و جهت‌گیری آن را شکل دهد. "

مقامات استخباراتی گفتند که نظامیان روسی و حتا پوتین با ناامیدی فزاینده‌ای روبرو شده اند، چون فکر می‌کردند که کیف در ظرف یک یا دو روز سقوط خواهد کرد. اما برعکس نیروهای روسی شاهد مقاومت سخت اوکراینی‌ها بودند و متحمل ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تلفات شده اند.

ارویل هاینس، رییس ادارۀ ملی استخبارات امریکا به قانونگذاران گفت: "آنها [نیروهای روسی] با مقاومت قابل توجهی بیشتر از آنچه انتظار داشتند از سوی اوکراینی ها مواجه هستند و کمبودات نظامی قابل توجهی را تجربه می کنند. "

اما به گفتۀ خانم هاینس، نشانه‌های کمی وجود دارد که پوتین مایل به عقب نشینی باشد. او گفت که پوتین این را درک کرده است که نباید در جنگ اوکراین شکست بخورد، با اینحال به گفتۀ این مقام استخباراتی امریکا تا هنوز مشخص نیست که آیا روسیه به دنبال تصرف تمام و یا بیشتر قسمت‌های اوکراین است یا خیر.

اسکات بری‌یر، رییس ادارهٔ استخبارات دفاعی گفت که پوتین متقاعد شده است که ممکن نسبت به ایالات متحده و ناتو برتری داشته باشد زیرا روسیه برای رشد و مدرن سازی تسلیحات خود تلاش زیاد کرده است.

جنرال بری‌یر افزود: "وقتی او [پوتین] چیزی می‌گوید، باید با دقت گوش کنیم، شاید حرف او را قبول کنیم. "

حدود دو هفته پیش نظامیان روسی به دستور ولادیمیر پوتین بر اوکراین یورش بردند و هم اکنون نیز نبرد میان قوای روسی و اوکراینی جریان دارد. از آغاز این جنگ تا کنون صدها غیرنظامی اوکراینی کشته شده و کم و بیش ۲.۲ میلیون شهروند آن کشور مجبور به ترک کشور شان شده اند.

XS
SM
MD
LG