لینک های دسترسی

Breaking News

اسپر: آمادۀ مقابله در برابر ایران و نیروهای نیابتی‌اش استیم


وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا گفته است که شواهد نشان می‌دهد که ایران و نیروهای نیابتی‌ آن کشور در حال برنامه‌ریزی برای اجرای حملات بیشتر استند.

مارک اسپر، روز پنجشنبه دوم جنوری (۱۲ جدی) در مصاحبه با تلویزیون فاکس نیوز امریکا گفت: "اگر چنین شود ما نیز دست به اقدامات پیشگیرانه خواهیم زد تا از نظامیان و شهروندان امریکایی محافظت کنیم".

مارک اسپر در مورد حملۀ شبه نظامیان گروه حشد الشعبی بر سفارت امریکا در بغداد گفت: "این گروه‌های شبه‌نظامی که به دستور ایران رفتند تا یک نمایش برگزار کنند، توانستند به بخش بیرونی سفارت - جایی که مسوولیت امنیت آن برعهده نیروهای عراقی است - راه پیدا کنند. حالا آنان عقب‌نشینی کرده‌اند؛ اما ما آماده هر رویداد احتمالی استیم".

وزیر دفاع امریکا گفت که واشنگتن از عراق "قدرتمند، کامیاب و مستقل"حمایت کرده و به حق حاکمیت عراق احترام می‌گذارد، اما همچنین گفت: "همزمان از خودمان، منافع‌مان و افرادمان در بغداد دفاع می‌کنیم".

پیش از این دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده ایران را به سازماندهی حمله بر سفارت امریکا در بغداد متهم کرد و گفت که عاملان این رویداد پاسخگو بوده و "بهای سنگینی" خواهند پرداخت.

نظامیان امریکایی یکشنبه گذشته در واکنش به حملۀ تندروان بر یک پایگاه نظامی عراق که منجر به کشته شدن یک قرارداری امریکایی شد، پنج موضع گروه کتایب حزب الله را در عراق و سوریه بمباردمان کردند.

پس از این رویداد هواداران شبه نظامیان شیعۀ عراقی به جاده های بغداد ریخته و قصد داشتند وارد سفارت ایالات متحده در بغداد شوند.

XS
SM
MD
LG