لینک های دسترسی

Breaking News

نظر به شرایط، قوای امریکایی در افغانستان تا نومبر به ۵۰۰۰ کاهش می‌یابد - پنتاگون


وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا گفته است که با پیشرفت مذاکرات بین‌الافغانی، شمار نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان تا چند ماه دیگر به کمتر از ۵۰۰۰ نفر کاهش خواهد یافت، اما تاکید شده است که خروج قوای امریکایی از افغانستان وابسته به شرایط است.

پنتاگون روز دوشنبه ۱۰ اگست (۲۰ اسد) با نشر بیانیه‌ای گفت: "در جریان چند ماه آینده، ایالات متحده با در نظر داشت وضعیت موجود در افغانستان، به خروج قوای خود از آن کشور ادامه خواهد داد."

در این بیانیه آمده است: "انتظار می‌رود که تا پایان ماه نومبر شمار نظامیان امریکایی در افغانستان به کمتر از ۵۰۰۰ نفر برسد...حضور نظامی امریکا در افغانستان به قابلیت‌ها متمرکز می‌ماند – نه کمیت."

با اینحال، وزارت دفاع امریکا تاکید کرده است که خروج نظامیان امریکایی از افغانستان "وابسته به شرایط بوده و پس از مشورت با کانگرس امریکا و هماهنگی مستقیم با متحدان ناتو"عملی می‌شود.

بیانیۀ وزارت دفاع امریکا در واقع وضاحت به گفته‌های مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا است که روز شنبه هشتم اگست (۱۸ اسد) از کاهش نظامیان امریکایی در افغانستان در جریان چند ماه آینده خبر داد.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده روز دوشنبه سوم اگست (۱۳ اسد) در برنامۀ Axio شبکه تلویزیونی HBO گفت که تا روز انتخابات ریاست جمهوری امریکا، شمار نظامیان امریکایی در افغانستان بین "چهار تا پنج هزار" خواهد بود.

به گفتۀ مقام‌های امریکایی، در حال حاضر ۸۶۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند و بیشتر آنان مصروف تجهیز، تمویل و آموزش نیروهای امنیتی افغان اند.

بر اساس توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان که به تاریخ ۲۹ فبروری در قطر امضا شد، ایالات متحده باید در جریان ۱۳۵ روز پس از امضای این سند شمار نیروهای خود را در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش داده و در جریان ۱۴ماه پس از این توافق، تمام قوای خارجی افغانستان را ترک کنند.

در پی اظهارات وزیر دفاع امریکا در مورد کاهش حضور نظامی امریکا در افغانستان در جریان سه ماه آینده، وزارت دفاع افغانستان گفت که قوای امنیتی و دفاعی افغان ظرفیت و توانایی لازم را دارند که از کشورشان در برابر دهشت‌افگنان دفاع کنند.

XS
SM
MD
LG