لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت دفاع: کاهش سربازان امریکایی تغییری در جنگ نمی‌آورد


به دنبال کاهش نظامیان امریکایی از افغانستان، وزارت دفاع این کشور می‌گوید که نیروهای امنیتی و دفاعی افغان ظرفیت و توانایی لازم را دارند که از کشورشان در برابر دهشت‌افگنان دفاع کنند.

جنرال یاسین ضیا، لوی درستیز وزارت دفاع افغانستان امروز یکشنبه نهم اگست (۱۹ اسد) در واکنش به اظهارات وزیر دفاع ایالات متحده امریکا گفت که خروج نیروهای بین‌المللی از ۲۰۱۴ آغاز شده و تا اکنون ادامه دارد.

جنرال ضیا گفت: "ما امروز به پای خود ایستاد استیم، از این سرزمین دفاع می‌کنیم و هر قدر کاهش دیگر سرباز قوت‌های بین‌المللی باعث نگرانی نیست و تغییری در میدان جنگ بیاید".

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا گفته است که قرار است تا سه ماه دیگر، شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به حدود ۵۰۰۰ کاهش یابد.

آقای اسپر دیروز شنبه هشتم اگست (۱۸ اسد) به فاکس‌نیوز گفت که این امر تا پایان ماه نومبر سال جاری عملی خواهد شد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز در روز نخست لویه جرگه مشورتی صلح گفت که به هر نوع تصمیم ایالات متحده پیرامون خروج احتمالی نظامیان این کشور از افغانستان موافق است.

به گفتۀ مقام‌های امریکا، در حال حاضر ۸۶۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند و بیشتر آنان مصروف تجهیز، تمویل و آموزش نیروهای امنیتی افغان اند.

پس از امضای توافق صلح میان ایالات متحده و طالبان در دوحۀ قطر به تاریخ ۲۹ فبروری امسال، خروج تدریجی نظامیان امریکایی از افغانستان آغاز شد.

به گفتۀ مقام‌های امریکایی، رقم سربازان این کشور در افغانستان از ۱۳۰۰۰ به ۸۶۰۰ نفر کاهش یافته و پنج پایگاه نظامی امریکا نیز تخلیه شده است.

بر اساس توافقنامۀ دوحه، تمامی نیروهای ایتلاف و امریکایی تا جولای ۲۰۲۱ افغانستان را ترک خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG