لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا سه میلیون دوز واکسین کووید۱۹ به افغانستان می‌دهد


حکومت ایالات متحده امریکا سه میلیون دوز واکسین کووید۱۹ شرکت جانسن و جانسن را به افغانستان کمک می‌کند.

کرین ژان پییر، معاون سخنگوی قصر سفید روز پنجشنبه ۲۴ جون (سوم سرطان) گزارش داده است که این واکسین‌ها هفتۀ آینده در اختیار حکومت افغانستان قرار خواهد گرفت.

خانم ژان پییر همچنین گفت که ایالات متحده آکسیجن را نیز به افغانستان کمک خواهد کرد. با شیوع گستردۀ کروناویروس، کمبود شدید آکسیجن در افغانستان محسوس است.

پیش از این برنامۀ کوواکس سازمان جهانی صحت ۴۹۶ هزار و هند ۵۰۰ هزار دوز واکسین کووید۱۹ شرکت استرازنیکا را به افغانستان کمک کرده و حدود دو هفته پیش نیز محمولۀ حاوی ۷۰۰ هزار دوز واکسین سینوفارم کمک چین به افغانستان مواصلت کرد.

بر اساس آمار، تا کنون فقط یک درصد جمعیت افغانستان واکسین کووید۱۹ را دریافت کرده اند.

واکسین کووید۱۹ شرکت جانسن و جانسن بر خلاف دیگر واکسین‌های این بیماری فقط یک دوز تطبیق می‌شود و این واکسین مانند واکسین شرکت فایزر و مودرنا جواز تطبیق را در ایالات متحده گرفته است.

اهدای سه میلیون دوز واکسین کووید۱۹ به افغانستان در حالی اعلام می‌شود که آن کشور با سومین موج مرگبار همه‌گیری کروناویروس دست و پنجه نرم کرده و زیربنای ضعیف صحی افغانستان قادر به فراهم آوری خدمات صحی به گونۀ لازم به تمام بیماران کووید۱۹ نیست.

بر اساس آمار وزارت صحت عامۀ افغانستان، همه‌گیری کروناویروس تا کنون جان نزدیک به ۴۵۲۰ نفر را در افغانستان گرفته و کم و بیش ۱۱۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا شده اند. اما به دلیل کمبود امکانات آزمایشی و گزارشدهی موارد مرگ و میر، کارشناسان صحی می‌گویند که آمار حقیقی مرگ و میر و ابتلا به کووید۱۹ در افغانستان به مراتب بلندتر از آمار رسمی است.

به دلیل گسترش موج سوم کروناویروس و بلندبودن آمار مبتلایان و بیماران کووید۱۹ در افغانستان، وزارت صحت عامۀ آن کشور بار دیگر قرنطین دو هفته‌ای را وضع کرد که بر اساس آن محدودیت تجمعات در تالارهای عروسی، کنفرانس‌ها، حوض‌های آب‌بازی، حمام‌های عمومی، سوناها و ورزشگاه‌ها تا ۱۸ سرطان (دو هفتۀ دیگر) تمدید شد.

وزارت صحت عامۀ افغانستان همچنین با نشر اعلامیه‌ای گفته است که جلسات غیرضروری در همه نهادهای دولتی و غیردولتی نیز متوقف شود. همچنین این وزارت خواستار تعلیق ملاقات خانواده‌ها با زندانیان، توقف مسابقات ورزشی و تعلیق مراسم فاتحه‌خوانی عمومی در فضاهای سر بسته شده است.

در اعلامیۀ وزارت صحت عامه، بر رعایت فاصله یک‌ونیم متری میان نمازگزاران در مساجد و مشتریان رستوران‌ها، پوشیدن ماسک در ترانسپورت شهری و تهویه فضای موترها نیز تاکید شده است.

XS
SM
MD
LG