لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا برای تسهیل مذاکرات صلح با طالبان آماده است


ریکس تلرسن، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا، گفته است که واشنگتن برای ثبات در منطقه با افغانستان، پاکستان و هند همکاری می کند.

آقای تلرسن گفته است که استراتیژی رئیس جمهور دونالد ترمپ برای جنوب آسیا، حمایت امریکا از مردم و دولت افغانستان را به صورت آشکار بیان می کند.

به گفتۀ آقای تلرسن، امریکا اجازه نخواهد داد که طالبان در جنگ پیروز شوند، اما به گفتۀ وی راه مذاکرات صلح و تفاهم سیاسی باز خواهد بود.

وزیر خارجه امریکا گفته است "ما آماده استیم که گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان را بدون پیش شرط ها حمایت کنیم".

این در حالی است که مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و طالبان از بیشتر از یکسال به اینسو، متوقف شده است. طالبان گفتگو با حکومت افغانستان را رد نموده بر مذاکرات سیاسی مستقیم با امریکا تاکید می ورزند، اما مقام های امریکایی گفته اند که افغان ها باید خود به یک تفاهم سیاسی دست یابند.

واشنگتن همچنان همکاری کشورهای همسایۀ افغانستان در تسهیل و حمایت از روند صلح با طالبان را مهم خوانده است، اما حکومت افغانستان همواره از عدم همکاری صادقانۀ پاکستان انتقاد کرده است.

وزیر خارجه امریکا ضمن اذعان بر تلاش های پاکستان در مبارزه با دهشت افگنی گفته است که این کشور باید بر ضد گروه های افراطی مستقر در پاکستان، اقدامات جدی انجام دهد.

استراتیژی جدید حکومت ایالات متحده برای جنوب آسیا که رئیس جمهور دونالد ترمپ آن را شام دوشنبه اعلام کرد مستلزم تعامل دپلوماتیک پاکستان، افغانستان و هند است تا وضعیت با ثبات را در منطقه ایجاد کند.

حمایت از مردم و حکومت افغانستان در مبارزه بر ضد دهشت افگنی و جلوگیری از مبدل شدن دوبارۀ آن کشور به پناهگاه امن دهشت افگنان در استراتیژی جدید ایالات متحده وضاحت یافته است.

همچنان از جامعۀ جهانی به ویژه همسایگان افغانستان خواسته شده است تا در تلاش‌ها برای پایان بخشیدن جنگ و حمایت از روند صلح افغانستان، ایالات متحده را یاری رسانند.

XS
SM
MD
LG