لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن: در ۲۰ سال اخیر اولین‌بار است که قوای امریکا در افغانستان حضور ندارد


وزیر امور خارجه ایالات متحده می‌گوید که در ۲۰ سال گذشته این نخستین‌بار است که نیروهای امریکایی در افغانستان حضور ندارند و سال نو میلادی را در کشور خود جشن گرفتند.

انتونی بلینکن روز شنبه هشتم جنوری (۱۸ جدی) با نشر بیانیه‌ای به مناسبت تعطیلات عید میلاد مسیح و سال‌نو میلادی گفت: "در ۲۰ سال گذشته این اولین‌بار است که سربازان امریکایی تعطیلات کرسمس و سال نو را در افغانستان سپری نمی‌کنند وما سومین نسل سربازان امریکایی را برای جنگ کردن و کشته‌شدن به آن‌جا [افغانستان] نمی‌فرستیم."

آقای بلینکن بار دیگر از خروج قوای امریکایی و ناتو از افغانستان دفاع کرد و گفت که همان‌گونه که رییس جمهور بایدن وعده سپرده بود که به طولانی‌ترین جنگ امریکا خاتمه می‌دهد، تابستان سال گذشته به آن عمل کرد.

او افزود که آقای بایدن با این تصمیم اش به ماموریت حمایت قاطع (ناتو) در افغانستان پایان داد و نیز عملیات تخلیه از میدان هوایی کابل را رهبری کرد.

از تاریخ ۱۴ اگست، یک روز پیش از اینکه طالبان بر کابل مسلط شوند، بیش از ۱۲۲هزار نفر از میدان هوایی کابل به خارج از افغانستان انتقال داده شدند. در جریان روند تخلیه، به اثر حملهٔ انتحاری توسط گروه داعش-خراسان، نزدیک به ۱۷۰ غیر نظامی افغان و ۱۳ سرباز امریکایی در بیرون محوطهٔ میدان هوایی کابل کشته شدند.

وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا همچنین گفت که آنان می‌دانستند که عملیات تخلیه پرچالش است و از آن درس‌های زیادی برای آینده گرفته اند.

آقای بلینکن اضافه کرد که عملیات تخلیه شهروندان امریکایی و افغان‌های اسیب‌‎پذیر از افغانستان ادامه دارد و از تاریخ اول ماه سپتمبر سال گذشته تا کنون، حدود ۵۰۰ شهروند امریکا به خارج انتقال شده اند.

او همچنین افزود که ایالات متحده برای رسیدگی به وضعیت ناگوار بشری در افغانستان تلاش خواهد کرد. آقای بلینکن گفته است که امریکا در مورد فراهم‌کردن کمک‌های بشری به مردم افغانستان کار می‌کند.

وزیر خارجۀ امریکا تاکید کرده است که ایالات متحده بزرگترین کشور فراهم‌کننده کمک‌ به افغانستان بوده و به دپلوماسی خود در قبال افغانستان ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG