لینک های دسترسی

Breaking News

ایران: از وضعیت افغانستان نگرانیم؛ افغانستان: دیدتان سطحی است


وزارت خارجه افغانستان در واکنش به اعلامیه‌ای وزارت خارجۀ ایران مبنی بر پایان اختلاف‌های سیاسی میان غنی و عبدالله و گفته است توقع نمی‌رفت که ایران چنین دید سطحی به قضایای افغانستان داشته باشد.

وزارت خارجه ایران روز یکشنبه ۲۲ مارچ (سوم حمل) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که تهران تحولات سیاسی و امنیتی افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کند و در مورد تبعات اختلافات پیش آمده در پیوند به نتایج انتخابات ریاست جمهوری آن کشور نگران است.

ایران ایالات متحده را مسوول این وضعیت در افغانستان دانسته و گفته است که مشکلات پیش آمده ناشی از بی‌توجهی امریکا در قبال موضوعات داخلی آن کشور بوده است.

وزارت خارجه ایران از "رهبران سیاسی افغانستان و کشورهای منطقه" خواسته است که تمامی تلاش‌های شان را برای یافتن راه بیرون‌رفت از اختلافات موجود میان غنی و عبدالله روی دست گیرند.

وزارت خارجه افغانستان در واکنش به این اعلامیه گفته است: "هردو كشور مشتركات زياد تاريخی، دينی و فرهنگی دارند. با اين وصف توقع نمی‌رفت كه جمهوری اسلامی ايران چنين ديد سطحی نسبت به قضايا و مسايل افغانستان داشته باشد".

وزارت خارجه ایران تاکید کرده است که امیدوار است با "ایجاد دولت فراگیر با مشارکت همه جناح‌ها و گروه‌های سیاسی افغانستان" هر چه زودتر زمینۀ آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی فراهم شود.

بروز اختلاف‌های سیاسی میان غنی و عبدالله پس از آن شکل گرفت که کمیسیون انتخابات افغانستان محمد اشرف غنی را برنده انتخابات اعلام کرد و عبداالله عبدالله نتیجۀ آن را نپذیرفت.

محمد اشرف غنی و عبدلله عبدالله در (۱۹ حوت) به صورت جداگانه مراسم تحلیف ریاست جمهوری افغانستان را به جا آوردند.

در حال حاضر عبدالله عبدالله، اشرف غنی را رییس جمهور افغانستان نمی‌داند و می‌‌گوید که خودش رییس جمهور افغانستان است.

XS
SM
MD
LG