لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا برای خروج از افغانستان عجله ندارد – سناتور امریکایی


جین شهین، عضو کمیتۀ خدمات نظامی ایالات متحده از حزب دموکرات است که در حال حاضر از کابل دیدار می کند
جین شهین، عضو کمیتۀ خدمات نظامی ایالات متحده از حزب دموکرات است که در حال حاضر از کابل دیدار می کند

جین شهین، عضو مجلس سنای کانگرس امریکا گفته است که ایالات متحده در نظر ندارد تا قوای نظامی خود را "به طور سریع" از افغانستان بیرون کند.

خانم شهین روز دوشنبه (۱۵ اپریل) در صحبت با جمعی از خبرنگاران در سفارت ایالات متحده در کابل گفت که همکاران وی در مجلس سنا و نیز حکومت ایالات متحده با این طرز فکر وی موافق اند.

جین شهین گفت "ختم منازعه از طریق مذاکرات به گونۀ صورت بگیرد که همۀ جناح ها در این روند سهم داشته باشند و خروج {نیرو های امریکایی از افغانستان} نباید به طور عجولانه صورت بگیرد."

این سناتور امریکایی همچنین تاکید کرد که زنان افغانستان در مذاکرات صلح جایگاه خود را داشته باشند.

سناتور شهین نقش زنان را در مذاکرات صلح حیاتی خواند و گفت "آنچه را از طریق آمار می‌دانیم این است، زمانیکه زنان در {روند مصالحه} دخیل باشند، ۳۵ در صد احتمال بیشتر می رود که مذاکرات {موجب صلح و ثبات} دوامدار و طولانی تر شود."

اظهارات خانم شهین در حالی مطرح شده است که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان، تا کنون پنج بار با نمایندگان گروه طالبان دیدار و گفتگو کرده است.

قرار است دوره تازۀ از گفتگو های صلح "بین الافغانی" میان رهبران سیاسی و شماری از مقام های حکومت افغانستان با گروه طالبان از تاریخ ۱۹ تا ۲۱ اپریل در شهر دوحه، پایتخت قطر برگزار شود.

فهرست شرکت کنندگان این نشست که شامل ۱۵۰ نفر است نهایی شده و گفته شده است که شمار قابل ملاحظۀ زنان نیز در این فهرست شامل است.

XS
SM
MD
LG