لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو: تنها با طالبان نه، با تمام افغان‌ها مذاکره می‌کنیم


وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا گفته است که امریکا افزون بر مذاکرات با طالبان در بیرون از افغانستان، با هر شخصیت مطرح در داخل آن کشور مذاکره می‌کند تا راه برای مذاکرات بین الافغانی و به رهبری افغان‌ها هموار شود.

مایک پمپیو روز چهارشنبه (۲۷ مارچ) به قانونگذاران امریکایی گفت که برای نیل به این هدف، زلمی خلیلزاد به صفت نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان گماشته شده است.

آقای پمپیو گفت که چنین مذاکرات بسیار پیچیده است و از آنجاییکه مباحث آن بسیار حساس است، نباید جزییات آن در اختیار همه قرار گیرد و باید در بین یک حلقۀ محدود محرم نگهداشته شود.

تا کنون، زلمی خلیلزاد کم از کم پنج بار با نمایندگان طالبان، در کشورهای عربی، عمدتا قطر، دیدار کرده است و افزون بر آن چندین بار به منطقه، به ویژه افغانستان و پاکستان سفر کرده و جزییات این دیدارها را با مقام‌های افغان شریک کرده است.

وزیر خارجۀ ایالات متحده گفته است که کامیابی مذاکرات به طرف‌های دخیل در مذاکرات مربوط است. او افزود که هدف استراتیژیک این مذاکرات، آنگونه که رئیس جمهور دونالد ترمپ می‌خواهد، پایان بخشیدن جنگ در افغانستان است.

آقای خلیلزاد گفته است که در آخرین نشست وی با نمایندگان طالبان در قطر پیش‌نویس توافقنامه مبنی بر خروج قوای خارجی از افغانستان و تضمین از اینکه قلمرو افغانستان برای طراحی و انجام حمله بر ضد امریکا استفاده نشود، تهیه شد.

آقای خلیلزاد گفت که در دور بعدی مذاکرات، در مورد مذاکرات مستقیم طالبان با حکومت افغانستان و آتش بس فراگیر بحث خواهد شد.

شماری از قانونگذاران امریکایی در جلسۀ روز چهارشنبه تردید داشتند که آیا می‌توان به طالبان و تعهدات آنان باور کرد، اما آقای پمپیو تاکید کرد که باید به نتایج مذاکرات باورمند بود، نتایجی که به گفتۀ وی "قابل قبول برای همه باشد".

XS
SM
MD
LG