لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا می‌خواهد مراسم تحلیف غنی به تاخیر بافتد – رویترز


ایالات متحدۀ امریکا از محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان می‌خواهد که مراسم ادای تحلیف خود را که برای روز پنجشنبه ۲۷ فبروری (هشتم حوت) برنامه ریزی شده است، به تاخیر باندازد.

خبرگزاری رویترز از قول دو مقام آگاه گزارش داده است که ایالات متحده نگران است که مبادا کشمکش انتخاباتی میان آقای غنی و عبدالله و عبدالله که وی نیز خود را برنده خوانده و برای ادای تحلیف آمادگی گرفته است، تلاش‌های صلح با طالبان را به مخاطره باندازد.

منابع به خبرگزاری رویترز گفته اند که به دلیل همین نگرانی، زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان که از هفتۀ گذشته به اینسو در کابل به سر می‌برد، تلاش دارد تا آقای غنی و نیز عبدالله عبدالله را از انجام مراسم تحلیف منصرف کند.

انتظار می‌رود که ایالات متحدۀ امریکا و طالبان به روز شنبه ۲۹ فبروری (دهم حوت) توافقنامۀ صلح را امضا کنند؛ توافقی که راه را برای آغاز مذاکرات میان حکومت افغانستان و طالبان گشوده و زمینه ساز خروج قوای امریکایی از افغانستان خواهد شد.

یک مقام ارشد پیشین افغان به خبرگزاری رویترز گفته است که حتا اگر یک هیات همه شمول مذاکره کننده از سوی حکومت افغانستان برای مذاکره با طالبان گماشته شود، جدال انتخاباتی آقای غنی و عبدالله عبدالله بر روند مذاکرات سایه خواهد افگند.

به نظر می‌رسد که متحدان ناتو نیز نگرانی مشابه دارند. نیکولاس کی، نمایندۀ ملکی ناتو روز دوشنبه ۲۴ فبروری خواستار آرامش، گفتگو و سازش همه رهبران سیاسی افغانستان شد و تاکید کرد که به روند صلح و وحدت ملی باید اولویت داده شود.

چین نیز از توافق "احتمالی" امریکا و طالبان استقبال و اما تاکید کرده است که خروج قوای خارجی از افغانستان باید به گونه‌ای باشد که "خلای امنیتی" را ایجاد نکند.

قصر سفید و وزارت خارجۀ ایالات متحده تا کنون به پرسش‌های رویترز در این مورد جواب نداده و سفارت افغانستان در واشنگتن نیز از تبصره در این مورد خودداری کرده است.

XS
SM
MD
LG