لینک های دسترسی

Breaking News

جنجال‌های اخیر سیاسی افغانستان؛ ناتو هشدار داد


به دنبال جنجال‌های پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات افغانستان و آمادگی غنی و عبدالله برای مراسم تحلیف، ناتو بر گفتگوی رهبران سیاسی تاکید کرده است.

نیکولاس کی، نمایندۀ ملکی ناتو روز دوشنبه ۲۴ فبروری (پنجم حوت) گفته است که در حال حاضر آرامش، گفتگو و سازش همه رهبران سیاسی لازم است.

آقای کی از همه طرف‌ها خواسته است که روند صلح و وحدت ملی را در اولویت قرار دهند.

نمایندۀ ملکی ناتو در تویترش نوشته است: "ناتو از اقدامات هیچ طرفی که باعث افزایش تنش یا خطر خشونت شود، پشتیبانی نمی‌کند".

از سویی هم، محمداشرف غنی در دیدار با شماری از بزرگان قومی امروز گفته است که همۀ افغان‌ها مسوولیت دارند تا مسایل شخصی را کنار بگذارند و برای رسیدن به صلح متحد شوند.

ارگ در اعلامیه‌ای به نقل از غنی نگاشته است: "برای تمامی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور هدایت داده ام، در مقابل اعتراضات و تظاهرات اجازه استعمال قوه را ندارند. چون نیروهای امنیتی و دفاعی سرمایه ملی ما است و باید در سیاست‌های کوچک و اختلافات، دخیل نشوند".

آقای غنی تاکید کرده است که افغان‌ها در شرایط کنونی به "تیم متحد، منسجم و ملی" نیاز دارند تا کشورشان را از بحران ۴۰ ساله بیرون کند.

با این همه، هشدار ناتو در حالی است که ارگ و دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی از برگزاری مراسم تحلیف در روزهای پیش‌رو خبر داده اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هفتۀ گذشته نتایج انتخابات ریاست جمهوری آن کشور را اعلان و محمد اشرف غنی را رییس جمهور معرفی کرد. عبدالله عبدالله نتایج انتخابات را تقلب‌آمیز خواند و گفت که حکومت همه شمول را شکل می‌دهد.

پس از اعلام نتایج، عبدالله عبدالله تا اکنون برای سه ولایت والی جدید معرفی کرده است؛ اقدامی که ارگ تا اکنون هیچ واکنشی در برابر آن نداشته است.

اما ادارۀ ارگان‌های محلی افغانستان گفته است که والیان در ۳۴ ولایت به کارشان ادامه می‌دهند.

XS
SM
MD
LG