لینک های دسترسی

Breaking News

غنی و عبدالله برای تحلیف ریاست جمهوری آمادگی می‌گیرند


محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله، هر دو، برای ادای مراسم تحلیف ریاست جمهوری افغانستان آمادگی می‌گیرند.

آقای غنی و آقای عبدالله هر دو روز یکشنبه ۲۳ فبروری (چهارم حوت) کمیسیون‌هایی را برای برگزاری مراسم تحلیف توظیف کرده اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هفتۀ گذشته نتایج انتخابات ریاست جمهوری آن کشور را اعلان و محمد اشرف غنی را رییس جمهور معرفی کرد. عبدالله عبدالله نتایج انتخابات را تقلب آمیز خواند و گفت که حکومت همه شمول را شکل می‌دهد.

غلام بهاوالدین جیلانی، رییس دفتر شورای ولایتی پروان که از سوی رییس جمهور غنی برای برگزاری مراسم تحلیف توظیف شده است به صدای امریکا گفت: "مراسم تحلیف قرار است روز پنجشنبه در کابل برگزار شود...اگر کدام تغییری نیاید، همین تاریخ است".

به گفتۀ آقای جیلانی، هیاتی متشکل از مقام‌های حکومتی و نمایندگان مردم کارهای تخنیکی را به پیش می‌برد و آمادگی‌های لازم گرفته شده است.

در همين حال، فضل احمد معنوی، يک عضو ارشد تيم ثبات و همگرايي به رهبری عبدالله عبدالله، به صدای امريکا گفت که آمادگی برای مراسم تحليف آقای عبدالله روي دست است و تا چند روز آينده این مراسم برگزار خواهد شد.

رییس جمهور غنی، وزارت‌های دفاع، داخله و ترانسپورت، ریاست عمومی امنیت ملی، شاروالی کابل و برخی اداره‌های دیگر دولتی را برای همکاری با کمیسیون ویژۀ برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری وظیفه داده است.

آقای عبدالله و هوادارانش در ولایت‌های سرپل و جوزجان والیان جدید را نیز معرفی کرده اند؛ اقدامی که نگرانی‌هایی را در داخل افغانستان و در سطح بین‌المللی بر انگیخته است.

به تازگی نیکولاس کی، نمایندۀ ملکی ناتو گفته است که اکنون زمان آن رسیده است تا رهبران سیاسی افغانستان در حمایت از روند صلح گرد هم آیند.

آقای کی در تویترش نوشته است: "آرامش ، گفتگو و سازش لازم است - نه اقدامات یک جانبه. این فرصت برای صلح را نباید از دست داد".

روز گذشته هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) گفت که در مورد معرفی والیان جدید در افغانستان عمیقاً نگران است.

XS
SM
MD
LG