لینک های دسترسی

Breaking News

استقبال ایالات متحده از پیشرفت در مذاکرات صلح افغانستان


ایالات متحدۀ امریکا از نهایی شدن طرزالعمل مذاکرات صلح افغانستان استقبال کرده و آن را نقطۀ قابل عطف در این مذاکرات خوانده است.

اعضای هیات مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و نمایندگان گروه طالبان روز چهارشنبه دوم دسمبر (۱۲ قوس) اعلام کردند که طرزالعمل مذاکرات صلح نهایی شده و قرار است بحث‌ها‌ روی اجندای مذاکرات آغاز شود.

در پی این انکشاف، وزارت خارجۀ ایالات متحده با نشر اعلامیه‌ای گفته است که تیم‌های مذاکره کننده یک تعداد تصامیم مهم را گرفته اند که مذاکرات آنان را به سوی نقشۀ راه سیاسی و آتش‌بس پایدار سوق خواهد داد.

در این اعلامیه آمده است: "این دستآورد نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان برای فایق آمدن بر اختلافات شان جدی اند و آماده هستند که به موضوعات دشوار بپردازند."

وزارت خارجۀ امریکا گفته است که اکنون مذاکرات برای نقشۀ راه سیاسی و آتش‌بس دایمی آغاز می‌شود و به نقل از اعلامیۀ این وزارت، ایالات متحده با همه طرف‌ها به شدت کار خواهد کرد تا کاهش جدی در خشونت رونما شده و آتش‌بس نافذ شود.

مذاکرات بین‌الافغانی به تاریخ ۱۲ سپتمبر (۲۲ سنبله) به گونۀ رسمی در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد و این گفتگوها به دلیل اختلاف‌ها در ترتیب اصول مذاکرات تا اکنون به نتیجه‌ای نرسیده بود.

XS
SM
MD
LG