لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا به برنامۀ جهانی واکسین کووید۱۹ می‌پیوندد


رییس انستیتیوت مطالعات امراض ساری ایالات متحده می‌گوید که این کشور در ابتکار جهانی برای تهیه واکسین کووید۱۹ به کشورهای فقیر مشارکت خواهد کرد.

داکتر انتونی فوچی، رییس انستیتیوت امراض ساری ایالات متحده و مشاور صحی رییس جمهور بایدن روز پنجشنبه ۲۱ جنوری (دوم دلو) در یک کنفرانس ویدیویی به هیات اجرایی سازمان جهانی صحت گفت که ایالات متحده در ابتکار جهانی برای تهیه واکسین کووید۱۹ مسما به "تسریع دسترسی به ابزار کووید۱۹" شرکت خواهد کرد.

"تسریع دسترسی به ابزار کووید۱۹" برنامه‌ای است که به ابتکار سازمان جهانی صحت و برای انکشاف، تولید و توزیع مساوی واکسین کووید۱۹ تاسیس شده است.

هدف این برنامه فراهم آوری و انتقال ۱.۸ میلیارد دوز واکسین کروناویروس تا پایان سال روان میلادی و تهیۀ زمینۀ درمان ۲۴۵ میلیون نفر و ۵۰۰ میلیون آزمایش کروناویروس برای کشورهای فقیر است.

قبل از این، ادارۀ دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده گفته بود که در ابتکار جهانی برای انکشاف، تولید و توزیع مساوی واکسین کووید۱۹شرکت نخواهد کرد، زیرا سازمان جهانی صحت نقش رهبری را در این تلاش دارد.

آقای ترمپ با انتقاد از عملکرد سازمان جهانی صحت در مدیریت همه‌گیری کروناویروس، در ماه جولای گذشته روابط امریکا را با این سازمان قطع کرد.

آقای فوچی همچنین گفت که ایالات متحده تعهدات مالی خود در قبال سازمان جهانی صحت را انجام داده و تعهدات قبلی خود را حفظ می‌کند.

انتونی فوچی در حالی این اظهارات را کرده است که جو بایدن رییس جمهور امریکا در اولین روز کاری اش فرمان اجرایی را غرض ملحق کردن دوبارۀ ایالات متحده به سازمان جهانی صحت امضا کرد.

تدروس ادهانوم گیبریسوس، رییس سازمان جهانی صحت پس از اظهارات آقای فوچی گفت: "این یک روز خوب برای سازمان جهانی صحت و یک روز خوب برای صحت جهانی است."

جهان در حالی در تلاش فراهم کردن هرچه بیشتر واکسین می‌باشد که بر اساس آمار پوهنتون جانس هاپکنز ایالات متحده کروناویروس تا صبح پنجشنبه نزدیک به ۹۷ میلیون نفر را در جهان مبتلا کرده و سبب مرگ بیش از دو میلیون نفر دیگر شده است.

در حال حاضر ایالات متحدۀ امریکا با بیش از ۲۴ میلیون و ۴۴۱ هزار مورد ابتلا و بیشتر از ۴۰۰ هزار مورد مرگ و میر بیشترین آمار ابتلا و مرگ ناشی از این بیماری را در میان تمام کشورهای جهان دارد.

XS
SM
MD
LG