لینک های دسترسی

Breaking News

پایان دور نهم مذاکرات امریکا با طالبان، خلیلزاد کابل می‌رود


نهمین دور مذاکرات زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان با نمایندگان طالبان، ساعاتی پس از نیمه شب یک‌شنبه به وقت قطر پایان یافت.

آقای خلیلزاد در یک پیام تویتر از پایان این مذاکرات خبر داده و گفته است که برای مشورت رهسپار کابل می‌شود.

آقای خلیلزاد نوشته است که در آستانۀ توافق صلح با طالبان قرار دارد که متضمن ختم جنگ و تامین صلح در افغانستان خواهد بود.

این دور مذاکرات میان نمایندگان امریکا و طالبان به روز پنج‌شنبه ۲۲ اگست (۳۱ اسد) در شهر دوحه، پایتخت قطر آغاز شده بود.

پیش از این آقای خلیلزاد گفته بود که خروج قوای خارجی از افغانستان، تضمین ضد دهشت افگنی از سوی طالبان، مذاکرات بین الافغانی و آتش بس پایدار از مسایل اصلی این مذاکرات است.

با آنکه طالبان خروج کامل قوای خارجی از افغانستان شرط اساسی مذاکرات شان خوانده اند، تا کنون مقام های ارشد نظامی و ملکی ایالات متحده، بحث خروج قوای امریکایی را از افغانستان پیش از وقت و زود هنگام خوانده اند.

در تازه ترین مورد، دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا گفت "ما ناگزیریم حضور خود را (در افغانستان) حفظ کنیم. ما آنجا باقی خواهیم ماند. نیروهای خود را به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهیم، اما حضور خود را همیشه حفظ خواهیم کرد. حضور قوی استخباراتی خود را (در افغانستان) حفظ خواهیم کرد."

پیشتر از آن، جوزف دنفورد، لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحدۀ امریکا، بحث خروج قوای امریکایی از افغانستان را "بسیار پیش از وقت" دانست و گفت که هر گونه توافق امریکا با طالبان و خروج نظامیان امریکایی از افغانستان وابسته به اوضاع امنیتی در افغانستان خواهد بود.

XS
SM
MD
LG