لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا و آلمان به شهروندان شان؛ هرچه زودتر از افغانستان بیرون شوید


حکومت‌های ایالات متحدۀ امریکا و آلمان، شهروندان این کشورها را که در افغانستان حضور دارند، ترغیب کرده است تا هر چه زودتر با پروازهای تجارتی خود را به بیرون از افغانستان برسانند.

سفارت ایالات متحده در کابل گفته است که به دلیل شرایط موجود امنیتی در افغانستان و کاهش کارمندان، آن سفارت قادر نیست تا در زمینۀ خروج از افغانستان، شهروندان امریکایی را کمک کند.

اما در سفارشنامۀ این سفارت آمده است که امریکایی‌هایی که برای خریداری تکت‌های پرواز پول ندارند، به آنان قرضه داده خواهد شد تا با آن تکت خریداری کنند.

وزارت خارجۀ آلمان نیز روز پنجشنبه ۱۲ اگست (۲۱ دسمبر) با اشاره به وخامت وضعیت امنیتی در افغانستان، شهروندان خود را ترغیب کرد تا هرچه زودتر از افغانستان بیرون شوند.

در آگهی‌نامه‌ای که در وبسایت وزارت خارجۀ آلمان نشر شده، آمده است: "شهروندان آلمان که در ساحه [افغانستان] اند جداً ترغیب می‌شوند تا با استفاده از فرصت، هرچه زودتر پروازهای شان را برنامه‌ریزی کرده و کشور [افغانستان] را ترک کنند."

پس از آغاز روند خروج قوای خارجی از افغانستان، حملات طالبان شدت گرفته و جنگجویان آن گروه افزون بر نصف ولسوالی‌های افغانستان، کم از کم مراکز ده ولایت را یا به گونۀ کلی یا قسماً به تصرف در آورده اند.

در تازه ترین مورد، طالبان بخش‌های عمدۀ مرکز ولایت غزنی در ۱۴۵ کیلومتری شهر کابل را تصرف کردند.

تشدید حملات طالبان، افزایش تلفات غیرنظامیان، کشتارهای هدفمند و دسته جمعی و بیجاشدن صدهاهزار نفر از مناطق درگیر جنگ را در پی داشته است.

XS
SM
MD
LG