لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت دفاع افغانستان: طالبان نمی‌توانند کابل را با خطر مواجه سازند


در حالی که یک مقام پنتاگون گفته است که ممکن طالبان بتوانند در مدت سه ماه کابل را تصرف کنند، اما وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که این گونه اظهارات قابل قبول نیست و طالبان نمی‌توانند کابل را تحت تاثیر خود قرار دهند.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز پنجشنبه ۱۲ اگست (۲۱ اسد) به صدای امریکا گفت که چنانچه رویترز گزارش داده، وضعیت آن گونه نیست.

آقای احمدزی گفت: "نیروهای امنیتی افغانستان اعم از اردو، پولیس و امنیت ملی با تشریک مساعی همه آمادگی را نه تنها در کابل، بلکه در همه ولایات به خاطر دفع حملات تروریستان گرفته اند."

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، پیشروی طالبان در برخی نقاط تایید کرد، اما گفت "به این معنی نیست که کابل را هم تحت تاثیر خود قرار می‌دهند و با خطر مواجه می‌سازند".

آقای احمدزی گفت که نظامیان افغان تلاش دارند که ساحات از دست رفته را دوباره از کنترول طالبان خارج کنند و تلفات سنگین به جنگجویان آن گروه وارد خواهد شد.

سعیدالله تره‌کی، سرپرست دفتر مطبوعات شورای امنیت ملی افغانستان نیز اظهارات مقام امریکایی را دیدگاه شخصی خواند.

او افزود: "حقیقت و واقعیت اساسی این است که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان با قاطعیت بیشتر از گذشته، از ملت و کشورشان دفاع می‌کنند و در این راه ثابت‌قدم استند."

همچنان وزارت دفاع افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است که در نتیجۀ درگیری‌ها و حملات متقابل نظامیان این کشور در ولایات ننگرهار، غزنی، فراه، هرات، فاریاب، بلخ، هلمند، کندز و کاپیسا در شبانه‌روز گذشته ۲۱۷ جنگجوی طالبان کشته و ۱۰۸ جنگجوی دیگر آن گروه زخمی شدند.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز از قول یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده گزارش داده است که طالبان ممکن قادر باشند در ظرف ۳۰ روز کابل را در انزوا قرار دهند.

این مقام پنتاگون که نخواست نامش در گزارش ذکر شود،​ همچنین گفته است که جنگجویان این گروه قادر خواهند بود تا در مدت ۹۰ روز پایتخت افغانستان را نیز تصرف کنند.

این مقام پنتاگون روز چهار شنبه ۱۱ آگست (۲۰ اسد) به خبرگزاری رویترز همچنین گفته است که ارزیابی تازه بر اساس سرعت پیشروی گروه طالبان پس از آغاز روند خروج کامل قوای بین‌المللی به رهبری ایالات متحده از افغانستان صورت گرفته است.

با آنهم این مقام امریکایی گفته است که این "یک نتیجه‌گیری قطعی نیست" و قوای امنیتی افغانستان می‌تواند با "مقاومت بیشتر وضعیت را معکوس" کند.

رد گزارش الجزیره

از سوی دیگر سخنگوی قوای مسلح افغانستان گزارش الجزیره را – که گویا برخی نظامیان افغان در کندز به طالبان تسلیم شده اند – به شدت رد کرد.

جنرال عمر شینواری امروز این گزارش را بی‌اساس خواند و گفت: "از وزارت فرهنگ تقاضا کرده ایم که رسانۀ متذکره را مورد بازپرس قانونی قرار دهد تا همچو خبرهای بی‌اساس را به نشر نسپارند."

جنرال شینواری از رسانه‌ها خواست که در شرایط جنگی هنگام گزارش‌دهی از درگیری‌ها، دقت لازم را به کار بگیرند و در مورد صحت اطلاعات قبل از نشر یک بار با نهادهای امنیتی افغانستان نیز صحبت کنند.

XS
SM
MD
LG