لینک های دسترسی

Breaking News

کمبود ویتامین دی خطر ابتلا به کووید۱۹ را افزایش می‌‌دهد - پژوهش


یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که کمبود ویتامین دی می‌تواند خطر ابتلا به کووید۱۹ را بالا ببرد.

پژوهشگران در پوهنتون شیکاگو پی برده اند که افرادی که کمبود ویتامین دی داشتند، یعنی میزان ویتامین دی در آنان کمتر از ۲۰ نانوگرام بر میلی‌لیتر حجم خون بوده و آن را برطرف نکرده بودند، نزدیک به دو برابر بیشتر از افرادی که سطح ویتامین دی بدن آنان در حد طبیعی بود، به کووید۱۹ مبتلا شدند.
نویسندگان این پژوهش که نتایج آن به تازگی در نشریه طبی انجمن طبی امریکا "جاما" منتشر شده، نوشته‌اند که خطر نسبی مثبت شدن آزمایش کروناویروس در افرادی که دچار کمبود ویتامین دی بودند ۱.۷۷ برابر بیشتر از کسانی بود که ویتامین دی کافی داشتند؛ تفاوتی که از نظر آماری قابل توجه است.

در این مطالعه، پژوهشگران با بررسی سوابق صحی ۴۸۹ بیمار متوجه شدند که احتمال مثبت شدن تست کروناویروس نزد بیمارانی که کمبود ویتامین دی داشتند بیشتر از دیگران بود.

پژوهشگران در این مقاله نوشته‌اند که کمبود ویتامین دی به احتمال زیاد به افزایش خطر ابتلا به کووید۱۹ مرتبط است، یافته‌ای که نیاز به مطالعات و آزمایش‌های بیشتری دارد.
ویتامین دی بر روی میتابولیزم ماده زینک، که توانایی تکثیر کروناویروس را کاهش می‌دهد، تاثیر می‌گذارد. این تیم پژوهشی همچنین می‌گوید که سطح بالای ویتامین دی در بدن با سطح پایین‌تر "اینترلوکین ۶" (یک نوع سایتوکین که از کرویات سفید خون ترشح می‌شود) ارتباط نزدیک دارد، که این یکی از راه‌های اصلی کنترل "طوفان سایتوکین" در کووید۱۹ است.

"طوفان سایتوکین" یک واکنش فیزیولوژیکی در انسان و سایر حیوانات است که بواسطه آن سیستم معافیتی بدن موجب تولید و ترشح کنترول نشده و بیش از حد یک نوع ماده کیمیایی تشدید‌کننده التهاب به نام "سایتوکین" می‌شود.

این مطالعه نشان می‌دهد که ویتامین دی می‌تواند در کاهش تکثیر ویروس‌ها و تسریع پاک‌سازی آنها از بدن موثر باشد.

هرچند، پژوهشگران هشدار می دهند، مبتلایان به کووید۱۹ که بیماری آنها بدون علایم است هنوز می توانند ناقل کروناویروس به دیگران باشند و اگر چه وجود ویتامین دی کافی در بدن از التهاب می کاهد، ولی از آنجایی که علایم آشکار بیماری مثل سرفه را کاهش می‌دهد، می‌تواند انتقال ویروس از طریق بیمارانی که علایم بیماری را ندارند را افزایش دهد.

بر بنیاد یافته های علمی، ۵۰ درصد مردم امریکا کمبود ویتامین دی دارند که در میزان بالای آن در بین امریکایی‌های آفریقایی‌تبار و لاتین‌تبار، افرادی که پوست تیره دارند، افرادی که در خانه سالمندان زندگی می کنند، و یا جمعیت ساکن مناطقی که آفتاب در طول زمستان کم می‌تابد، دیده می‌شود.

در این نشریه آمده است: "درک این که آیا درمان کمبود ویتامین دی خطرات بیماری کووید۱۹ را کاهش می دهد، از اهمیت محلی، ملی، و جهانی مهمی برخوردار است. " به نوشته این نشریه، ویتامین دی ارزان و فراوان و مصرف آن اغلب بی‌خطر است.

در بسیاری از موارد برای برطرف کردن کمبود ویتامین دی، علاوه بر مصرف غذاهای غنی از این ویتامین، مصرف مکمل این ویتامین هم توصیه می‌شود.

البته پژوهشگران این را مطرح می کنند که شاید از آنجایی که کمبود ویتامین دی با سن، چاقی مفرط، مرض شکر و دیگر بیماری‌های مزمن - یعنی عواملی که خطر ابتلا به کووید۱۹ را در یک فرد بالا می‌برند - مرتبط است، این امر بر نتیجه‌گیری آنها تاثیر گذاشته باشد.

تیم پژوهشی فعال در شهر شیکاگوی امریکا می‌گوید که برای تعیین این موضوع که آیا مصرف مکمل‌ ویتامین دی خطر ابتلا به کووید۱۹ را کاهش دهد و نیز در صورت ابتلا شدت بیماری را کم کند، به مطالعات تجربی بیشتری نیاز است. در حال حاضر چندین آزمایش کلینیکی در شیکاگو آغاز شده است.

در هر صورت این موضوع روشن شده است که برطرف کردن مشکل کمبود ویتامین دی میزان عفونت دستگاه تنفسی را - به ویژه در بیمارانی که کمبود ویتامین دی دارند - کاهش می‌دهد. اما این که آیا کمبود این ویتامین با بروز بیماری کروناویروس در سال ۲۰۱۹ مرتبط است یا نه مشخص نیست.

XS
SM
MD
LG