لینک های دسترسی

Breaking News

یک سوم کرسی‌های سنا؛ رقابت مهم دیگر در انتخابات امریکا


رای‌دهندگان در ایالات متحده در انتخابات سوم نومبر، نه تنها به رییس جمهور بلکه به قانونگذاران امریکایی و به طیف گستردۀ مسایل از اصلاحات و تعدیلات مالیاتی گرفته تا قانونمند شدن مصرف مروانا نیز رای می‌دهند.

بر اساس اطلاعاتی که نهاد غیر حزبی کوک نشر کرده است، ۳۵ کرسی مجلس سنای ایالات متحده برای انتخاب مجدد به رای گیری گذاشته می‌شود که هفت کرسی آن سرنوشت اینکه کدام حزب سیاسی در دو سال آینده مجلس سنا را کنترول خواهد کرد، تعیین می‌‌کند.

آخرین نظرسنجی‌ها پیش از برگزاری انتخابات ایالات متحده نشان داده است که رقابت بر سر کرسی‌های سنای امریکا تنگاتنگ است.

در حال حاضر ۵۳ کرسی سنا را جمهوری‌خواهان و ۴۷ کرسی را دموکرات‌ها در اختیار دارند، اما در انتخابات کنونی ۲۳ کرسی جمهوری‌خواهان و ۱۲ کرسی دموکرات‌ها در سنا به رای گیری گذاشته شده است که کار را برای جمهوری‌خواهان کمی مشکلتر کرده است.

ایالت های سرنوشت ساز

آیوا: رییس جمهور ترمپ در سال ۲۰۱۶ برندۀ انتخابات در ایالت آیوا شد، اما این ایالت اکنون در سطح ریاست جمهوری یکی از ایالت‌های با رقابت تنگا تنگ محسوب می‌شود و جونی ارنست، سناتور جمهوری خواه فعلی، در چندین نظرسنجی از تریسا گرینفیلد، رقیب دموکرات خود عقب است.

کارولینای شمالی: رقابت کرسی کارولینای شمالی در مجلس سنا با صرف بیش از ۲۵۰ میلیون دالر، پرهزینه‌ترین و عجیب‌ترین رقابت سنای ایالات متحده در تاریخ بوده است.

تام تیلس، سناتور فعلی جمهوری‌خواه کارولینای شمالی پس از ابتلا به کروناویروس در اوایل ماه اکتوبر مجبور به قرنطین شد و کال کنینگهم، رقیب دموکرات وی، پس از اعتراف به رابطه خارج از ازدواج، از کارزار انتخاباتی کنار رفت. با آنهم نظر سنجی‌ها نشان می‌دهد که آقای کنینگهم ۲.۵ در صد نسبت به رقیب جمهوری‌خواه خود پیشی گرفته است.

مین: سوزن کولینز، سناتور جمهوری‌خواه فعلی مین، یگانه سناتور جمهوری‌خواه بودکه علیه قاضی امی کانی برت، نامزد رییس جمهور ترمپ برای عضویت محکمۀ عالی ایالات متحده رای داد.

خانم کولینز هدف این کارش را نزدیک بودن انتخابات عنوان کرده بود اما تحلیلگران می‌گویند که ممکن این تصمیم او با چالش‌هایی که او از جانب سارا گیدیون، رقیب دموکراتش روبرو است، نیز ارتباط داشته باشد.

در آخرین نظرسنجی که از طرف کالج امرسون، پس از تأییدی امی کانی برت انجام شد، گیدیون نسبت به رقیب جمهوریخواهش پیشتاز است.

جورجیا: اگر کنترول سنای ایالات متحده به یک کرسی منتهی شود، این مسیر احتمالاً از ایالت جنوبی جورجیا عبور می‌کند، جایی‌که امسال دو رقابت وجود دارد. در یکی از این رقابت‌ها باید یک نامزد حداقل ۵۰ در صد آرا را از آن خود کند در غیر آن نتیجه انتخاب عضو مجلس سنا به دور دوم خواهد رفت و تا پنجم جنوری سال ۲۰۲۱ به تعویق خواهد افتاد.

در حال حاضر، نظرسنجی‌ها نشان می دهد که رافایل وارنوک نامزد حزب دموکرات ۱۵.۶ درصد از رقیب جمهوریخواه خود پیشتاز است. اما از آنجا ییکه دو جمهوریخواه - کیلی لوفلر و داگ کالینز - در انتخابات شرکت دارند، احتمالاً وارنوک اکثریت مورد نیاز برای پیروزی کامل در ماه نومبر را از آن خود نخواهد کرد.

در رقابت دوم برای کرسی سنا در جورجیا، جون اوسوف، نسبت به دیوید پردو، رقیب جمهوریخواهش اندکی پیشتاز است.

سایر رقابت‌های تنگاتنگ شامل، رقابت لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه و یکی از سرسختترین حامیان دونالد ترمپ، با جیمی هریسون، رقیب دموکراتش برای گرفتن کرسی سنا از ایالت کارولینای جنوبی است.

در مونتانا، ایالتی که دونالد ترمپ در سال ۲۰۱۶ با تفاوت چشمگیر نسبت به رقیب دموکرات اش برنده شد، استیف بولاک، نامزد کرسی سنا از حزب دموکرات نسبت به ستیف داینس، نامزد حزب جمهوریخواه با تفاوت اندک پیشتاز است.

XS
SM
MD
LG